11.6 C

Fãrã mijlocasi, e jale ! (FC Vaslui-Petrotub Roman 0-1) (foto)

Înfrângere rusinoasã în fata unei divizionare C

SLABI…Dupã ce în urmã cu o sãptãmânã a reusit sã o elimine pe FC Gârceni din cupa României, divizionara C, Petrotub Roman a mai fãcut o victimã, de acestã datã mult mai titratã. Echipa de rezerve folositã asearã Ionut Mosteanu a arãtat foarte prost în atac, Temwanjera, Buhãescu, Pozder si Sburlea neputând sã-l învingã pe portarul oaspete. Evolutia de asearã a echipei a demonstrat cã forta ofensivã stã în mijlocasi, lucru dovedit si de golurile marcate de galben-verzi în primele trei etape

FC Vaslui a sustinut asearã al treilea amical de la startul sezonului. Ca si în precedentele meciuri de pregãtire, antrenorii galben-verzilor au sortat un adversar din liga a III-a. Dupã Petrolul Moinesti si Stiinta Miroslava, asearã le-a venit rândul celor de la Petrotub Roman sã-si mãsoare fortele cu o prim divizionarã. Si dacã suporterii prezenti în numãr destul de mare la terenul de antrenament se asteptau la un nou recital din partea favoritilor, evolutia de pe teren a galben-verzilor i-a pus pe acestia sã plece destul de îngrijorati acasã. Cu o echipã alcãtuitã în mare parte din rezerve, FC Vaslui a arãtat foarte multã neputinta, mai ales în faza ofensivã. Meciul s-a desfãsurat într-o molesealã de ambele pãrti, canicula contribuind serios la spectacolul din teren. Faza care a fãcut diferenta s-a petrecut în minutul 29, dupã ce Cãtãlin Straton a a avut o intrare împrudentã la atacantul galben-albastrilor. Penalty transformat de oaspeti si Jabulea&comp conduceau nesperat la Vaslui. Din pãcate, golul încasat nu a fãcut decât sã scoatã în evidentã si mai mult principala problemã cu care galben-verzii se confruntã, sterilitatea atacului. Cu toate cã pe durata partidei, antrenorul Mosteanu a apelat la toti atacantii avuti în lot, acestia nu au putut sã se impunã nici mãcar în fata unei defensive din liga a III-a. Introdus în minutul 20, dupã ce Sabrin Sburlea s-a accidentat, Denis Pozder a avut o evolutie departe de ceea ce trebuie atacului vasluian. Singurul atacant care a dat ceva emotii portarului oaspete a fost Mike Temwanjera, acesta având în minutul 72 si cea mai mare ocazie a Vasluiului. Scorul final de 0-1 consemneazã si prima înfrângere a noului antrenor Ionut Mosteanu, fie ea si într-un meci amical.

Madson, apreciat la primul meci

Brazilianul adus în aceastã varã pentru a-l înlocui pe Jumisse a avut o evolutie apreciatã de cei prezenti la meci. Folosit într-o primã fazã mijlocas la închidere, Madson a lãsat impresia unui jucãtor dispus la foarte mult efort, alergând cu folos pe tot terenul. În a doua parte a meciului, acesta aurcat în banda dreaptã a atacului, oferindu-le celor din careu câteva mingi extrem de utile.

Echipa folositã de Ionut Mosteanu

Straton- Mares, Cordos, Balaur, Ortiz, Popovici, Enescu, Buziuc, Buhãescu, Nenitã, Sburlea. Pe parcursul partidei au mai intrat Ormenisan, Heil, Temwanjera, Pozder, Madson