4.8 C

FÃRÃ SURPRIZE

HC Alexandria – HC Vaslui 22-32 (12-17)

LEJER… Vasluiul îsi continuã cursa pentru primele douã locuri ale clasamentului, dupã ce s-a impus fãrã prea mari emotii, în deplasare, în fata celor de la HC Alexandria, formatie care nu a contat decât în primele cinci minute ale partidei. În urma acestui succes, Vasluiul a acumulat zece puncte si se aflã la douã puncte de un loc la barajul de promovare în Liga Nationalã.

HC Vaslui a învins, duminicã, în deplasare, cu scorul de 32-22 (17-12), formatia HC Teleorman Alexandria, într-un meci contând pentru etapa a saptea a Diviziei A la handbal masculin. Vasluienii i-au luat de sus pe cei din Alexandria si dupã numai patru minute gazdele conduceau cu 4-0. Reactia bãietilor lui Gugles a venit imediat si în zece minute au marcat de 11 ori fãrã sã primeascã niciun gol. Pânã la pauzã jocul a fost unul echilibrat, HC Vaslui intrând cu un avantaj de cinci goluri, scor 17-12. În partea secundã, Gugles a rulat întreg lotul pe care l-a avut la dispozitie pentru acest joc, iar diferenta de pe tabela de marcaj s-a mãrit în finalul jocului, Vasluiul obtinând o victorie categoricã, 32-22. La finalul jocului, antrenorul echipei, Liviu Gugles s-a arãtat multumit de ceea ce au realizat elevii sãi, mai ales în ceea ce priveste faza de apãrare. “Nu a fost o victorie chiar usoarã. Ne-au pus probleme, în special în startul primei reprizã, când am fãcut mai multe erori. Pe urmã ne-am revenit si am avut o prestatie bunã. Dupã pauzã am reusit sã ne mentinem la o diferentã de patru-cinci goluri, iar pe final ne-am desprins si am obtinut o victorie care ne mentine în cursa pentru primele douã locuri ale seriei A”, a declarat Liviu Gugles.