12.1 C

Fãrã victorie în amicale

FC Vaslui- Wisla Cracovia 0-0

REMIZÃ ALBÃ…FC Vaslui a terminat la egalitate, vineri, scor 0-0, cu formatia polonezã Wisla Cracovia într-un meci amical din cadrul celui de-al doilea stagiu de pregãtire din Antalya, trupa antrenatã de Liviu Ciobotariu nereusind nici o victorie în aceastã perioadã de pregãtire.

Prima reprizã a meciului amical dintre FC Vaslui si polonezii de la Wisla Cracovia a apartinut în totalitate galben-verzilor. Folosit pentru prima datã într-un meci de pregãtire din Antalya, „regizorul” Sânmãrtean a pus din nou, cu ajutorul paselor sale, reflectoarele pe atacantii lui Ciobi, Temwanjera, Cuero si Liviu Antal fiind principalii actori ai primelor 45 de minute. Acestia au trecut de patru ori pe lângã deschiderea scorului, doar forma bunã a portarului Wislei fãcând ca Vasluiul sã nu intre în avantaj la pauzã. Si dacã în prima parte, ofensiva a fost „vedeta” jocului, în a doua reprizã, defensiva a dus greul. La fel ca si în amicalele cu Bozuyukspor, Sheriff Tiraspol si Anji Mahacikala, Ciobotariu a încercat scheme si sisteme noi de joc, dând posibilitatea tuturor jucãtorilor sã demonstreze cã meritã sã fie titulari . Asa cum era de asteptat, în jocul elevilor sãi au apãrut nesincronizãrile, greselile individuale iar polonezii au încercat sã profite de acest lucru. Boguski (min 78) si Chrapek (min 84) au semnat cele mai importante ocazii pentru „alb-rosii”. Scor final 0-0 iar FC Vaslui rãmâne în continuare fãrã victorie în seria amicalelor din Antalya.

Un nou jucãtor în probe.

Începând de ieri, antrenorul galben-verzilor are un nou jucãtor sub comandã. Rodrigo Menezes, fostul jucãtor al celor de la Sobradinho a fost adus în probe la Vaslui, urmând ca în perioada urmãtoare Ciobi sã-si o pãrere despre el. În vârstã de 25 de ani, mijlocasul si-a fãcut debutul în tricoul galben-verde dupã ce antrenorul l-a folosit în primele 45 de minute ale partidei cu Wisla Cracovia.

Primul 11 folosit de Ciobotariu:

Cerniauskas, Celeban, Ortiz, Cordos, Musat, Cuero, Madson, Menezes, Sânmãrtean, Antal, Temwanjera. Pe parcursul reprizei a doua au intrat si ceilalti jucãtori, mai putin Viveiros si Gill Bahia care au acuzat ceva probleme musculare.