12.1 C
25-apr.-2024

FENER A PLÃTIT TRIBUT VASLUIULUI

Fenerbahce – FC Vaslui 1-1

SANSE REALE… Remiza care dã sperante “galben-verzilor”! FC Vaslui a scos un egal la Istanbul, dupã un meci aproape perfect si pleacã cu prima sansã la calificare. Antal (75) a deschis scorul, iar turcii au egalat norocos în ultimul minut, dupã o gresealã în defensivã.

Spre deosebire de meciul cu Petrolul, Sumudicã a schimbat sistemul si a jucat 4-2-3-1 cu N’Doye si Caue la închidere si cu Niculae în atac. Încã de la start, Vasluiul a închis perfect toate spatiile si a construit economicos. A contat mult aportul pe care mijlocasii de bandã, Sânmãrtean si Antal l-au oferit, de acolo plecând majoritatea fazelor importante pe care trupa lui Sumudicã le-a avut în prima reprizã. Ocaziile primei pãrti au apartinut “galben-verzilor”, Stanciu (12 si 14) l-a încercat pe Volkan, iar Charalambous (23) a trimis cu capul putin peste poartã. De partea cealaltã, Fenerbahce nu a reusit sã-si creeze decât o singurã oportunitate, prin noua achizitie, olandezul Kuyt (25), însã sutul acestuia a fost blocat de Charalambous. UItima si cea mai importantã ocazie a reprizei a apartinut “galben-verzilor”, dupã o fazã frumoasã, Niculae suteazã de la 20 de metri, dar Demirel respinge cu greu în corner. La pauzã, antrenorul lui Fenerbahce, Kocaman schimbã si îl introduce în teren pe Topuz, iar Kuyt urcã între fundasii Vasluiului. Olandezul dã startul revenirii turcilor, (64) si rateazã de putin o pasã perfectã primitã de la Alex. Vasluiul face o reprizã secundã mai slabã, însã se apãrã foarte bine. În ciuda cursului jocului, Antal (75) profitã de greseala lui Irtegun si îl învinge pe Demirel cu un sut foarte bine plasat. E 1-0 si “galben-verzii” sunt aproape de cel mai important rezultat din istoria de zece ani a echipei. Sumudicã simte asta si încearcã sã închidã jocul, trimitându-l în teren pe Costin în locul lui Niculae. Totul putea fi perfect, însã pe final vasluienii au cedat presiunii turcilor. Alex a centrat perfect, iar Bekir, nemarcat a restabilit egalitatea. S-a terminat 1-1 si “galben-verzii” obtin un rezultat foarte bun, care dã sperante de calificare în play-off-ul Ligii Campionilor.

Antal: “Cu totii am muncit pentru acest gol”

Mijlocasul Vasluiului, Liviu Antal sperã ca golul marcat asearã sã fie benefic pentru echipã în privinta calificãrii în play-off-ul Ligii Campionilor. Acesta a rãmas impresionat de atmosfera de la Istanbul si asteaptã sprijinul fanilor în meciul de la Piatra-Neamt. “M-a ajutat echipa, cu totii am muncit pentru acest gol, sper sã fie si benefic pentru echipã. Aceastã atmosferã de la Istanbul ne-a mobilizat. Fenerbahce se vede cã are o echipã experimentatã, mult mai experimentatã decât a noastrã, dar asta nu înseamnã cã trebuie sã ne fie fricã de ei. Sperãm sã avem publicul alãturi de noi la Piatra Neamt, pentru cã un rezultat bun ar fi benefic si pentru România, nu doar pentru Vaslui”, a declarat Liviu Antal.

Kocaman: “În prima reprizã, nu am putut sã jucãm asa cum am planificat, Vasluiul a avut o linie de mijloc mai solidã, nu ne-am putut desfãsura jocul pe flancuri. În a doua parte lucrurile s-au schimbat, Kuyt si-a schimbat locul si a dat mai multã energie echipei. Am avut douã neajunsuri si trebuie sã gãsim o solutie pentru cel de-al doilea meci. Primul ar fi neproductivitatea pe ocazii si al doilea minutele în care nu am dat dovadã cã suntem echipa gazdã. Am gresit, iar spectatorii au fost pe bunã dreptate supãrati. Dupã ce am înscris golul, am primit mai multe sperante care meciul care urmeazã, cel de la Piatra Neamt.