21 C

Final de sezon în Liga 3

Fotbalul mic

REMIZÃ… Sporting Juniorul Vaslui a încheiat sezonul 2021-2022 al Ligii 3 cu un rezultat de egalitate, scor 2-2, pe teren propriu, cu Stiinta Miroslava. Condusi cu 2-0 la pauzã, vasluienii au egalat în minutul 90, prin golul reusit de Hagiu. Vasluiul terminã campionatul pe locul 3 în play-out, locul 7 la general, cu 37 de puncte.

Partida disputatã pe stadionul “Municipal” din Vaslui a avut douã reprize diametral opuse în care bãietii lui Costel Ilie si-au fãcut simtitã prezenta doar în partea a doua a jocului. Prima reprizã a apartinut iesenilor, care au înscris de douã, pe final de reprizã, în minutele 41 si 43, prin Nguala Coletin Tembua si Eric Bertrand. În repriza secundã, jocul Vasluiului s-a îmbunãtãtit simtitor, Octav Cracea a redus din diferentã în minutul 73, iar în minutul 90, Vali Hagiu a restabilit egalitatea si scorul final al partidei, 2-2. Sporting Juniorul Vaslui încheie sezonul pe locul 3 în play-out, 7 la general, cu 37 de puncte. În play-out, vasluienii au înregistrat trei victorii, patru remize si trei înfrângeri, golaveraj 11-10. Pe primul loc în play-out a terminat Ceahlãul Piatra-Neamt, urmatã de Somuz Fãlticeni. CSM Bacãu si CSM Pascani s-au clasat pe ultimele douã locuri în Seria 1 a Ligii 3 si au retrogradat în Liga a 4-a. Editia viitoare a Ligii 3 va debuta în luna august.

Rezultatele ultimei etape:

CSM Pascani – Somuz Fãlticeni             1-2

Sporting Vaslui – Stiinta Miroslava                  2-2

Ceahlãul Piatra Neamt – CSM Bacãu      3-0

Clasamentul Ligii 3, play-out:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Ceahlãul                10      7        3        0        17-3              51

2        Somuz Fãlticeni     10      4        5        1        15-8             41

3        Sporting Vaslui      10      3        4        3        11-10  37

4        Stiinta Miroslava    10      3        2        5        10-14  31

5        CSM Bacãu   10      2        5        3        5-9               28

6        CSM Pascani 10      1        1        8        4-18             8