17.1 C
25-apr.-2024

Fotbal în sală | Real Vaslui, învingătoare la a 10-a ediție a turneului “Winter Cup” (FOTO)

CAMPIONI… Real Vaslui a câștigat ediția a X-a a turneului de fotbal “Winter Cup” Vaslui, la categoria Old-Boys, după ce a câștigat finala cu Dinamo Iași (2-0).

CEI MAI BUNI… Trofeul ediției din acest an a turneului de fotbal în sală “Winter Cup” – Vaslui, categoria Old Boys, a ajuns în posesia celor de la Real Vaslui. Echipa vasluiană a învins în marea finală pe Dinamo Iași, scor 2-0, datorită golurilor marcate de Marcel Ignat și Cristi Șoldan.

Ediția aniversară, numărul X, a turneului de fotbal în sală “Winter Cup” Vaslui și-a desemnat primii câștigători. Sala Polivalentă și sala de sport a Liceului “Ion Mincu” din Vaslui au găzduit meciurile din prima fază la categoriile Open și Under 19, dar și turneul Old Boys, competiție rezervată celor peste 39 de ani. A fost în fapt un maraton fotbalistic, început vineri seara cu meciuri la toate categoriile de vârstă. Competiția adresată celor peste 39 de ani a fost câștigată de Real Vaslui, 2-0 cu Dinamo Iași, la capătul unei finale foarte echilibrate. Omul finalei a fost Cristi Șoldan (44 de ani), cel care a înscris un gol și a contribuit decisiv la cel de-al doilea. Căpitanul echipei de Liga 4, FC 2007 Gârceni, a fost cel mai bun jucător și în semifinala cu Autodriver Iași, cu două goluri marcate, ultimul venind la ultima fază a meciului, reușind să trimită partida la loviturile de departajare. Real Vaslui este o echipă formată din foști fotbaliști în ligile superioare, precum Marius Bârnoveanu (fost la Oțelul Galați), Mihai Tătaru (Alro Slatina, FC Vaslui), Gabriel Crăciun (Gaz Metan Mediaș, FC Argeș), Cristi Șoldan (FC Vaslui, Unirea Negrești), Marcel Ignat, Constantin Mihăilă, Nicu Patrichi, Gabriel Munteanu sau Daniel Georgescu, jucători cu multe meciuri în Liga 3 la Vaslui, Muntenii de Jos sau Bârlad.

Cristi Șoldan, jucătorul turneului

Pe lângă premierea echipelor, organizatorii au acordat cupe și diplome jucătorilor și antrenorilor care s-au evidențiat la această ediție. Astfel, titlul de cel mai bun jucător al turneului a fost acordat lui Cristi Șoldan de la Real Vaslui. Tot echipa vasluiană a dat și portarul turneului, în persoana lui Mihai Tătaru, antrenor la LPS Vaslui. Titlul de golgheter a mers la Ionuț Știrbets (Autodriver Iași), cu 8 goluri marcate, Valentin Gîlea (Fratelli Bârlad) a primit titlul fair-play, în timp ce cuplul Alin Onofrei – Daniel Moșneagu (Autodriver Iași) au primit trofeul pentru cel mai bun antrenor. Managerul competiției Old-Boys a fost desemnat Valentin Ștroieștean, de la Dinamo Iași.

Se știu semifinalele la turneul Under 19

Turneul rezervat juniorilor Under 19 a ajuns în faza semifinalelor. Omega Vaslui, Vaslui Juniors și Real Vaslui s-au clasat pe primul loc faza grupelor și s-au calificat în penultimul act, alături de Amicii Suceava, echipă invitată. Semifinalele se vor disputa la finalul acestei săptămâni, iar Real Vaslui va înfrunta Amicii Suceava, în timp ce Vaslui Juniors se va duela cu Omega Vaslui. În turneul pierzătoarelor, Cupa Winpion, unde au evoluat formațiile clasate pe locurile 2-3 în faza grupelor, LPS Vaslui și Tigers Vaslui s-au calificat în finala competiției.