12.1 C

Fotbal – Liga Campionilor: FC Basel – Oţelul Galaţi 2-1

FC Basel a învins pe Otelul Galati cu scorul de 2-1 (1-0), miercuri seara, pe stadionul ”St. Jakob-Park”, din Basel, în Grupa C a Ligii Campionilor la fotbal.

FC Basel s-a impus prin golurile marcate de Fabian Frei (39) si Alexander Frei (84 – penalty), respectiv Marius Pena (58), dupã un meci în care fiecare formatie a avut câte un eliminat, Huggel (87), respectiv Sãlãgeanu (82).

La debutul sãu în Liga Campionilor, Otelul a început foarte bine si a avut un prim sfert de orã în care a controlat jocul si a evoluat foarte avansat. Gãlãtenii si-au creat si câteva situatii, dar finalizarea a lãsat de dorit. Giurgiu a trimis slab în douã rânduri (2, 6) spre poarta lui Sommer, iar Sãlãgean a sutat imprecis (18).

Treptat, gazdele au preluat frâiele jocului si au avut o posesie mai bunã, dar fãrã a-si crea ocazii notabile de gol. Prima sansã clarã a elvetienilor a venit în min. 27, dupã o gresealã a lui Perendija, dar sutul bun al lui Alexander Frei a fost respins excelent de Grahovac.

Basel a reusit sã deschisã scorul pe finalul primei reprize, când Streller l-a întors usor pe Sãlãgeanu în margine si a centrat perfect pentru Fabian Frei, care a venit nemarcat si a trimis mingea cu capul în plasã: 1-0 (39).

Gazdele au început mai bine repriza secundã, dar Otelul a ratat o ocazie importantã, sutul lui Ibeh (53) de la 18 metri fiind scos de portarul Sommer. Antal a tras apoi peste poartã de la circa 22 de m (56). Aceste situatii au precedat golul egalizator, venit în min. 58, când Antal a tras din vole de la marginea careului, Sommer a respins, iar Pena a reluat în plasã (1-1), marcând primul gol al echipei gãlãtene în cea mai importantã competitie europeanã intercluburi.

Steinhöfer a respins apoi în ultimul moment din fata lui Silviu Iliev (61), aflat în pozitie de gol.

FC Basel si-a creat si ea douã situatii bune, dar Xhaka a tras peste poartã din careu (66), iar apoi Grahovac a respins din fata ”veteranului” Frei (68). La o neatentie a apãrãrii gãlãtene, Streller a scãpat spre poartã si a fost faultat de Sãlãgeanu, care a fost eliminat, iar Alexander Frei a transformat penalty-ul acordat (84) si a adus victoria gazdelor.

Paraschiv a avut sansa egalãrii, dar mingea trimisã de el a fost deviatã în corner (90Â2), într-un final în care si portarul Grahovac a venit în careul gazdelor.

Otelul a fãcut un meci bun, dar a risipit câteva situatii bune si a gafat de douã ori în apãrare, fiind taxatã la maxim de Basel.AGERPRES