spot_img
spot_img
27.3 C
Vaslui
21-iul.-2025

Hackeri din Vâlcea, Bucureşti, Cluj şi Ilfov, acuzaţi că au păcălit peste 200 de străini cu o jumătate de milion de euro

- Advertisement -

Şase percheziţii domiciliare au fost executate miercuri, 6 aprilie, în trei judeţe şi în capitală, la locuinţele unor tineri suspectaţi de constituirea unui grup infracţional organizat, fraudă informatică cu consecinţe deosebit de grave, înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi spălare a banilor.

Operaţiunea a fost coordonată de către procurorii din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Piteşti împreună cu ofiţerii de poliţie judiciară din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Piteşti, poliţişti şi jandarmi din mai multe judeţe.

În urma percheziţiilor domiciliare din Vâlcea, Bucureşti, Cluj şi Ilfov, 28 de persoane au fost duse la audieri. Aceştia sunt suspectaţi că au păcălit peste 200 de persoane din Italia, Spania, Norvegia, Olanda şi Belgia, valoarea totală a prejudiciului care le-a fost creat fiind estimată la aproximativ 450.000 de euro.

„În fapt, s-a reţinut că membrii grupului infracţional organizat au postat anunţuri fictive pe mai multe site-uri de comerţ on-line, oferind spre vânzare sau închiriere bunuri pe care nu le deţineau în realitate. În acest scop, au accesat fără drept conturile unor comercianţi online şi au modificat contul bancar destinat plăţii contravalorii produselor sau serviciilor de închiriere, sumele de bani fiind plătite de către persoanele vătămate în conturile membrilor grupului infracţional organizat”, se menţionează într-un comunicat al DIICOT.

Citeste mai mult: adev.ro/r9x4ad

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.