14.5 C
24-apr.-2024

Handbalistii vasluieni, umiliti la Bacãu!

AMICAL / Stiinta Bacãu – HC Vaslui 45-22

SURCLASATI… HC Vaslui a suferit o înfrângere usturãtoare, 45-22, pe terenul echipei din prima ligã de handbal, Stiinta Dedeman. Bãcãuanii au pus stãpânire pe joc încã din primele minute ale jocului si au înscris din toate pozitiile obtinând o victorie categoricã în fata unei echipe vasluiene lipsite de vlagã.

În cel de-al treilea amical al anului, bãietii lui Gugles nu au mai reusit evolutiile din primele douã jocuri de verificare, disputate în cantonamentul de la Ocna Sugatag. Ba mai mult, în meciul sustinut ieri la Bacãu, cu Stiinta Dedeman, echipã aflatã pe locul sapte în Liga Nationalã, HC Vaslui a fost surclasatã fãrã drept de apel. Vasluiul s-a înclinat la o diferentã de nu mai putin de 23 de goluri, suferind astfel primul esec din acest an. Meciul dintre cele douã formatii a avut douã reprize a câte 30 de minute si una de doar 15 minute. Din echipa Vasluiului a lipsit Bãhnãreanu accidentat, în timp ce Sava, Anton si Tucaliuc au jucat doar o reprizã. Asa cum era de asteptat, antrenorul echipei, Liviu Gugles s-a arãtat destul de dezamãgit de aceastã înfrângere usturãtoare suferitã la Bacãu. “Ne-am speriat de valoarea adversarului si nu am fost combativi în apãrare, în timp ce în faza de atac ne-am grãbit cu aruncãri de la 9 metri. Avem multe de învãtat din aceste jocuri. Tot rãul spre bine. S-a vãzut cã nu ne-am antrenat cu mingea în acest început de an. Am primit multe goluri pe greselile noastre. Din aceste meciuri trebuie sã învãtãm sã jucãm mai bãrbãteste”, a declarat Liviu Gugles. Urmãtoarea partidã amicalã va avea loc tot în compania unei prim divizionare, handbalistii vasluieni urmând ca pe 23 ianuarie sã joace la Suceava, cu Universitatea Bucovina.