17.2 C

HC Vaslui a pierdut clar primul amical cu Stiinta Bacãu (foto)

HC Vaslui – Stiinta Bacãu 26-40 (15-17)

DIFERENTÃ… HC Vaslui a întâlnit ieri, în prima partidã din acest an ocupanta locului trei din Liga Nationalã, Stiinta Bacãu. Asa cum era de asteptat, Bacãul s-a impus fãrã emotii, scor 40-26. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig nu a contat în joc decât în prima reprizã, atunci când în teren s-au aflat Sandu Iacob, Mãdãlin Tutu sau Marius Ignat. Astãzi, de la ora 10.30, la Sala Polivalentã are loc cea de-a doua partidã dintre HC Vaslui si Stiinta Bacãu.

Vasluiul a terminat turul Diviziei A pe primul loc, iar evolutia bunã din prima parte a campionatului nu a rãmas neremarcatã de echipele de top din România. Echipa pregãtitã de Leonard Bibirig si-a programat douã meciuri de verificare împotriva vicecampioanei României, Stiinta Bacãu. HC Vaslui a picat primul test avut la cinci zile de la reunire. Handbalistii vasluieni au dat o replicã bunã Bacãului doar în prima reprizã, când în teren s-au aflat cei mai buni jucãtori ai echipei antrenate de Leonard Bibirig, scor 15-17. În partea secundã, experienta si lotul oaspetilor si-a spus cuvântul, bãcãuanii reusind sã se impunã fãrã probleme, scor 40-26. S-a mai jucat o reprizã de 30 de minute, în care Leonard Bibirig a folosit si ceilalti jucãtori pe care îi are la dispozitie. Si de aceastã datã, Bacãul s-a impus cu scorul de 20-17. Urmãtoarea partidã se va disputa astãzi, la Sala Polivalentã de la ora 10.30. Pentru HC Vaslui au marcat: Tutu (sase goluri), S. Iacob (3), Tigãnasu (3), Soare (3), Moldovanu (3), M, Ignat (2), S. Ignat (2), Acatrinei (1), Cotinghiu (1), Bejinariu (1) si Hagiu (1).