10 C
26-apr.-2024

HC Vaslui a pierdut primul amical al iernii

Dinamo Bucuresti – HC Vaslui 37-33

ÎNFRÂNGERE…HC Vaslui a întâlnit ieri, în prima partidã amicalã din aceastã pauzã competitionalã, ocupanta locului trei din Liga Nationalã, Dinamo Bucuresti. Dupã un joc în care “echilibrul” a fost cuvântul de ordine, “alb-rosii” au reusit sã se impunã la patru goluri diferentã, scor 37-33. La fel ca si în meciurile oficiale, cãlcâiul lui Ahille pentru echipa antrenatã de Leonard Bibirig în meciul de asearã au fost ultimele minute ale partidei, gestionate mai putin bine de Bujor & comp. Astãzi, de la ora 11.00, are loc cea de-a doua partidã amicalã dintre HC Vaslui si Dinamo Bucuresti.

Zile extrem de dificile pentru HC Vaslui. Abia scoasã din perioada de pregãtire fizicã, trupa antrenatã de Leonard Bibirig a dat drumul seriei de meciuri amicale, pentru a se pune la punct si cu pregãtirea tehnico-tacticã. A ales sã o facã în compania unui adversar de seamã din Liga Nationalã, Dinamo Bucuresti, iar evolutia de asearã indicã faptul cã echipa se aflã pe drumul cel bun. Chiar dacã a luat bãtaie, Vasluiul a reusit sã punã serioase probleme ocupantei locului trei. S-a jucat cu garda jos, ambele formatii afisând un joc ofensiv. La finalul primelor 30 de minute, diferenta a fost doar de un gol în favoarea “alb-rosilor”, scor 19-18. Mult diferitã fatã de prima, a doua parte a partidei i-a gãsit pe bucuresteni mult mai agresivi în joc, asta poate si din cauza schimbãrilor fãcute de antrenorul Vasluiului. Una din prioritãtile lui Leonard Bibirig în aceastã perioadã este sã-si vadã toti elevii la lucru, probabil chiar si cu riscul de a pierde meciurile. Destabilizatã, echipa vasluianã nu a mai tinã pasul cu adversara iar pânã la final, diferenta a cãpãtat proportii, scor 37-33 pentru Dinamo Bucuresti. În ciuda înfrângerii, testul de asearã a fost unul reusit pentru HC Vaslui, care are sansa sã-si revansa azi începând cu ora 11:00.