5.7 C

HC Vaslui, optiune serioasã la calificare (foto)

HC Vaslui – HC Fãgãras 37-28

FAVORITI… Handbalistii vasluieni sunt la un pas de calificarea la Turneul Final al Cupei României. Elevii pregãtiti de Leonard Bibirig au luat o optiune serioasã la calificare, dupã ce au învins la o diferentã de nouã goluri, 37-28 (18-14) pe HC Fãgãras, în partida tur din preliminariile cupei.

Peste 600 de spectatori au fost prezenti la prima partidã oficialã a Vasluiului în 2014. HC Vaslui a câstigat cu 37-28 (18-14) în fata celor de la HC Fãgãras, dupã un joc cu douã reprize diametral opuse. Vasluienii s-au impus, însã dupã un meci în care adversarii le-au pus probleme, mai ales în prima reprizã. când s-au aflat la conducerea jocului (0-2 în minutul 2 si 7-9 min. 12). În ciuda jocului mai putin strãlucit, handbalistii vasluieni au reusit sã întoarcã rezultatul pânã la pauzã, profitând de erorile din defensiva fãgãrãsenilor, scor 18-14. Dupã pauzã, Vasluiul si-a remediat micile deficiente din prima reprizã si si-a impus jocul. Repriza secundã a fost lipsitã de emotii, vasluienii conducând cu o diferentã confortabilã. Rezultat final, 37-28. Sandu Iacob si compania au obtinut o victorie importantã si a fãcut un pas mare spre Turneul Final al Cupei României 2014. Returul de la Fãgãras se va disputa duminicã, de la ora 12.00. Tinând cont de rezultatul de ieri, pentru a obtine calificarea, vasluienii nu trebuie sã piardã la o diferentã mai mare de nouã goluri.