19.7 C

Husana Husi a câstigat derby-ul judetului

Husana Husi – Sporting Vaslui  2-1

MAI BUNI… ACS Husana Husi s-a impus în derby-ul cu Sporting Juniorul Vaslui, scor 2-1 (2-0), din etapa a cincea a Ligii 3, Seria 1. Chiar dacã nu a înscris, omul meciului a fost mijlocasul Jose Cozma, dupã ce a scos un penalty si a dat o pasã de gol. Dupã cinci etape, Husana se aflã pe locul sase cu 7 puncte, în timp ce vasluienii coboarã pe locul sapte, cu 5 puncte.

Meciul a început perfect pentru gazde. În minutul 19, Jose Cozma a obtinut penalty-ul din care cãpitanul Petru Agrigoroaei a deschis scorul, pentru ca cinci minute mai târziu, acelasi Jose Cozma, avea sã-i trimitã perfect atacantului Adrian Vioricã (min. 24), care a înscris pentru 2-0. Elevii lui Florin Croitoru au început mai bine întâlnirea cu Sporting si au dominat complet prima reprizã, singura ocazie notabilã a vasluienilor venind abia în final de reprizã. În cea de-a doua reprizã, Vasluiul a mai echilibrat meciul, dar golul lui Auras June (min. 81) a venit prea târziu, imeciul încheindu-se cu victoria Husanei, scor 2-1. „Nu a fost un meci usor. Desi ne-am fãcut jocul usor în prima reprizã, când am reusit sã înscriem de douã ori, în repriza secundã ne-am relaxat putin, iar asta s-a vãzut si pe tabelã. Urmeazã meciul de vineri de la Pascani, unde mergem cu gândul de a obtine toate cele trei puncte puse în joc.”, a declarat Jose Cozma. În runda urmãtoare, Husana joacã, în deplasare, cu CSM Pascani, iar Sporting Vaslui primeste vizita liderului, Dante Botosani.

Curcanii Petricã si Costel, mascotele Husanei Husi

Începând de la meciul cu Sporting Juniorul Vaslui, clubul husean are doi curcani drept mascote. Noile mascote ale echipei au fost botezate Petricã si Costel, dupã cuplul de fundasi ai Husanei Husi, Sergiu Costel Gîrdea si Petru Agrigoroaei. La finalul jocului de sâmbãtã, jucãtorii, suporterii si staff-ul s-au fotografiat alãturi de cei doi curcani, acoperiti de fulare si esarfe în culorile clubului.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Dante Botosani      5        4        1        0        6-2               13

2        Bucovina Rãdãuti5 3        2        0        6-2               11

3        Foresta Suceava     5        3        1        1        7-4               10

4        Somuz Fãlticeni     5        3        1        1        7-5               10

5        Ceahlãul                5        2        1        2        6-3               7

6        Husana Husi          5        2        1        2        4-8               7

7        Sporting Vaslui      5        1        2        2        4-5               5

8        Stiinta Miroslava    5        1        2        2        4-5               5

9        CSM Bacãu   5        0        1        4        3-7               1

10      CSM Pascani 5        0        0        5        7-13             0