11.2 C
28-mart.-2024

Hușana merge mai departe în Cupa României

Hușana Huși – Știința Miroslava 2-1 (1-0)

CALIFICARE… Hușana Huși a învins cu 2-1 pe Știința Miroslava și s-a calificat în turul următor al Cupei României la fotbal, unde are mari șanse să întâlnească o echipă din Liga 2. Golurile Hușiului au fost reușite de Alex Sahru, din penalty, și ghanezul Francis Agbleta, în repriza secundă.

Hușana Huși a început meciul la fel de bine cum a început prima parte a sezonului. Trupa lui Florin Croitoru a pornit în forță, dar ghanezul Francis Agbleta (min. 5) a trimis puțin pe lângă poartă dintr-o poziție excelentă, după o fază bine lucrată de Solomon. Câteva minute mai târziu, Cătălin Solomon cade în careu și arbitrul dictează penalty! Însă, centralul întoarce decizia după ce se consultă cu asistentul. În minutul 20, același Solomon înscrie cu un șut frumos la colțul lung, dar golul este anulat eronat pe motiv de ofsaid. Replica Miroslavei nu a întârziat, iar elevii lui Cristian Popovici au echilibrat jocul, creeându-și câteva ocazii bune de gol. În minutul 29, Hușana mai primește un penalty, dar de data aceasta centralul Mihai Ene din București nu mai schimbă decizia. Alexandru Sahru execută și deschide scorul. Până la pauză, hușenii au mai avut câteva ocazii clare, dar Agbleta și Solomon au ratat. În startul reprizei secunde, Agbleta l-a învins pe portarul Miroslavei, însă din nou golul a fost anulat pentru un ofsaid. La faza următoare, Miroslava are o acțiune bună de atac și fostul jucător al echipei Sporting Vaslui, Mario Pipos, restabilește egalitatea! Pentru Miroslava au evoluat și Ionuț Munteanu, transferat de la Negrești, și Valentin Croitoriu, fostul jucător al celor de la CSM Vaslui. Reacția Hușanei nu s-a lăsat așteptată, iar Francis Agbleta scapă singur, driblează portarul, și înscrie, fără emoții, cu poarta goală. Pe final, Miroslava a trimis în teren mai mulți jucători de bază, lăsați pe banca de rezerve de antrenorul Cristi Popovici, dar aceștia nu au reușit să trimită meciul în prelungiri. S-a terminat 2-1, iar Hușiul accede în turul 4 al Cupei României, acolo unde are mari șanse să întâlnească o echipă de Liga 2.