11.7 C

Husana, primul esec în amicale

Husana Husi – Bucovina Rãdãuti   0-1    (0-0)

VERIFICÃRI… Dupã remiza cu Ceahlãul Piatra-Neamt (1-1), ACS Husana Husi a disputat ieri, la Iasi, cel de-al doilea amical al iernii. Echipa antrenatã de Florin Croitoru a pierdut duelul amical cu Bucovina Rãdãuti, scor 0-1.

Prima reprizã a fost una echilibratã, iar cele douã formatii si-au împãrtit perioadele de dominare. Husenii si-au creat câteva ocazii importante, însã fãrã a realiza vreo modificare pe tabela de marcaj. Antrenorul Husanei, Florin Croitoru, a rulat aproape toti jucãtorii pe i-a avut la dispozitie. Si în partea secundã, Husana si-a creat ocazii de gol, dar cei care au înscris au fost rãdãutenii, prin Coroamã, în minutul 65. Partida s-a disputat pe terenul sintetic de lângã stadionul „Emil Alexandrescu” din Iasi. Dupã amicalul de ieri, fotbalistii huseni vor continua pregãtirile în localitate, pe stadionul „Municipal” din Husi, urmãtorul amical fiind programat abia peste douã sãptãmâni, pe 13 februarie. Trupa lui Florin Croitoru se va duela cu echipa de Liga 2, Aerostar Bacãu, în timp ce meciul-revansã cu Bucovina Rãdãuti se va disputa pe 17 februarie. Returul Ligii 3 va debuta pe 13 martie, Husana având meci în deplasare cu Bradu Borca. Dupã 10 runde, „alb-albastrii” sunt pe patru, cu 18 puncte, în timp ce nemtenii se aflã pe penultimul loc, cu 5 puncte.