10.2 C

Husana s-a impus în amicalul cu Sporting Vaslui

Husana Husi – Sporting Juniorul Vaslui  2-1

TEST… Reprezentantele judetului Vaslui în Liga 3, Husana Husi si Sporting Juniorul Vaslui, s-au întâlnit într-o partidã amicalã, miercuri dupã-amiazã la Husi. Partida s-a încheiat cu victoria Husanei, scor 2-1, golurile gazdelor fiind reusite de Adi Viorel si Sergiu Gârdea, în timp ce Vali Hagiu a înscris pentru Sporting.

Cei doi tehnicieni, Florin Croitoru si Cornel Cracea, au urmãrit în primul rând sã testeze lotul pe care îl au la dispozitie. Vasluiul a deschis scorul prin Vali Hagiu, dar pânã la pauzã husenii au reusit sã întoarcã rezultatul, prin reusitele lui Adi Viorel si Sergiu Gârdea. În partea secundã, Sporting Juniorul Vaslui a dominat teritorial, dar fãrã a-si crea ocazii mari de gol. „A fost un test util, în care am vãzut la lucru majoritatea jucãtorilor pe care îi avem la dispozitie. Sunt multumit de evolutia jucãtorilor si de rezultat. Ne-au lipsit cinci jucãtori de bazã, accidentati usor, si nu am vrut sã riscãm. Am avut o primã reprizã bunã în care jocul a mers destul de bine, dar în repriza secundã am cedat putin.”, a declarat antrenorul Husiului, Florin Croitoru. În primul meci amical de la reluarea pregãtirilor, Husana Husi a învins Bradu Borca, scor 2-1. Pentru Sporting Juniorul Vaslui a fost primul amical dupã disputarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga 3. Noul sezon al Ligii 3 va debuta pe 12 septembrie.