17.2 C

Husenii urcã pe loc de play-off

CSM Pascani – Husana Husi  0-2

SUCCES… ACS Husana Husi a urcat pe loc de play-off în Liga 3 dupã ce a învins în deplasare pe CSM Pascani, scor 2-0, într-o partidã restantã din etapa a sasea a Seriei 1. Dupã sapte etape, husenii se aflã pe locul 4, cu 11 puncte, la sase puncte de prima clasatã, CS Dante Botosani.

Prima reprizã a fost echilibratã, însã cu putine ocazii la cele douã porti. Eduard Sandu i-a dat primele emotii portarului adversar cu un sut din coltul careului de sase metri, dar mingea a trecut peste poartã. Adrian Vioricã a deschis scorul în minutul 26, cu un sut frumos la coltul lung dupã o pasã superbã a lui Eduard Sandu. Pânã la finalul primei reprize, doar pãscãnenii si-au mai creat situatii de a marca, rezolvate fãrã probleme de defensiva huseanã. Repriza secundã a constat într-o luptã anostã la mijlocul terenului, în care husenii s-au multumit sã tinã mingea cât mai departe de propria poartã. Cel de-al doilea gol a venit în minutul 71, pustiul Robert Ciobanu (19 ani) reusind sã înscrie cu un sut la coltul lung. S-a terminat 2-0, iar Husana urcã pânã pe 4, loc care le asigurã calificarea în play-off. ACS Husana Husi: Turitã – Deleanu, Gîrdea, Al. Dumitru, Rotaru, Tofan, R. Ciobanu, Ed. Sandu, Vioricã, Cotiugã, Dãnãilã. Antrenor: Florin Croitoru. În etapa urmãtoare, husenii vor avea parte de un meci foarte dificil în deplasare, cu Somuz Fãlticeni, partidã care se va disputa sâmbãtã, de la ora 15:00.