9.9 C
29-mart.-2024

,,Important e ce facem de acum inainte’’

Finantatorul Adrian Porumboiu este convins cã FC Vaslui se numãrã printre candidatele la titlu în acest an, dar pentru a atinge acest obiectiv elevii lui Viorel Hizo vor trebui sã munceascã din greu si vor trebui sã fie foarte atenti la adversarii directi, în frunte cu Otelul, Rapid si Timisoara. ‘‘2-3 meciuri câstigate te pot duce în zona de sus, apoi în lupta pentru retrogradare. Dupã o primã reprizã excelentã, în repriza a doua ne-am retras, am permis adversarului sã rateze câteva ocazii. Avem un nucleu de jucãtori foarte valoros, important ce-avem de-acum încolo. Aici a rãmas amprenta lui Maqueda si Rosu, care au fãcut o treabã excelentã la Vaslui. Otelul meritã sã fie pe primul loc, au o echipã fãrã mari personalitãti care îsi vede de treabã. De ce n-ar rãmâne si de-acum încolo sus? Pe mine m-ar bucura ca titlul sã rãmânã în provincie. Cine va fi acolo sus, la 5-6 puncte de titlu, va spera sã-l câstige. Cred cã cele mai multe sanse le au Otelul, Rapid si Timisoara.’’ a declarat patronul ‘‘galben-verzilor’’, care a mai adãugat si faptul cã în continuare atacantul Carlo Costly are con­tract cu grupa­rea FC Vaslui : ‘‘Costly este jucãtorul Vaslu­iului, atât pu­tem spune. Trebuia sã vinã din aceastã varã, dar va veni din vara viitoare. A gresit doar anul.’’