Începe Festivalul “Prichindel”. Iată ce spectacole vor avea loc în weekend, două dintre ele vor fi gratuite
TEATRU… O nouă ediție a Festivalului “Prichindel” începe vineri, 3 octombrie, la Centrul Cultural “Dimitrie Cantemir”. Vor fi trei zile de teatru pentru copii, trei zile în care vor transforma Vasluiul într-o scenă de basm. Primul spectacol care va avea loc este „Profu’ Zăpăcit”, susținut de membrii Asociației de Teatru pentru Copii Oradea. Va fi un show interactic în care copiii își pot verifica sau pot să își însușească, după caz, cunoștințe elementare de fizică și chimie. Spectacolul va prezenta practic câteva experimente fizice și chimice, astfel că spectactorii vor putea învășa ce este forța centripetă, principiul Bernoulli, cine a fost Sir Isaac Newton, ce este comprimarea și dilatarea sau de ce ne subțiază Heliul vocea.
Sâmbătă, 4 octombrie, vor avea loc alte două spectacole: la ora 12:00 – „Carmilhan, corabia fantomă” (Teatrul Imaginario, Ploiești), iar la ora 18:30 – „Cartea Junglei” (Acting Dream Musical Theatre). În a treia zi, Leon Magdan îi va cuceri pe cei mici cu „Teatru de Păpuși Vii” (ora 12:00) și „Teatru de Umbre” (ora 18:30). Festivalul va include și două spectacole gratuite, special pentru cei care nu au reușit să cumpere bilete: la ora 16:30, în Piața Civică va avea loc o paradă a statuilor vivante, iar la ora 17:00, un spectacol de ventrilocie cu Crina Zvobodă și Prichindel.
Spectatorii, îndemnați să vină din timp la festival
Prețul unui bilet pentru copil este de 25 lei, iar al unui abonament – 100 lei. În cazul adulților, un bilet costă 50 lei, iar un abonament – 150 lei. Miercuri, 1 octombrie, mai erau doar 16 abonamente. Biletele sau abonamentele pot fi procurate de la agenția Centrului Cultural Județean, în intervalul orar 12:00-17:00. Pentru rezervări, vasluienii pot suna la numărul de telefon 0770954887. “În acest weekend (3-5 octombrie) începe maratonul teatrului pentru copii. Festivalul „Prichindel” a ajuns la ediția a doua și promite timp de calitate micuților din Vaslui. Pentru a evita aglomerația la intrarea în sala de spectacole îi invităm să își procure bilete/abonamente din timp și să se bucure astfel de atmosfera de festival. Vor fi întâmpinați de mimi, prințese, păpuși de porăelan, dar și de o vrăjitoare care studiază arta mersului pe mătură. Chiar dacă nu este foarte experimentată, se pot aștepta să aibă la ea un măr, jumătate galben – jumătate roșu. Informaăii despre rezervări și vânzări bilete/abonamente se pot obține de la Ioana (număr de telefon 0770 954 887)”, a transmis Lucian Onciu, directorul Centrul Cultural “Dimitrie Cantemir” Vaslui.