15.6 C
28-mart.-2024

ÎNCURCATI DE “STEGARI”

Vasluienii rãmân la opt puncte de lider

MODESTI… FC Vaslui pierde în fata Brasovului si nu profitã de pasii gresiti ai rivalilor. Wesley si compania au fãcut un joc modest, în care nu au reusit sã-si creeze decât douã ocazii clare de a înscrie în 90 de minute! Vasluienii pot demonstra cã meciul de asearã a fost doar un accident în Stefan cel Mare, în derby-ul etapei viitoare.

Atitudinea din teren, nesansa, dar si superficialitatea cu care fundasii au tratat faza din minutul 45, când Buga a marcat singurul gol al întâlnirii, au fãcut ca Vasluiul sã piardã ocazia de a se apropia la cinci puncte de prima clasatã, CFR Cluj. Fãrã Milanov si N’Doye, portughezul Inacio a fost nevoit sã-i trimitã în teren pe Jovanovic si Stanciu. În prima reprizã, Vasluiul a avut posesia si a stat mai mult în jumãtatea brasoveanã, în timp ce elevii lui Sumudicã s-au bãgat la cutie, mizând pe defensivã. S-au asezat pe douã rânduri si au încercat sã surprindã pe contraatac. “Stegarii’ si-au arãtat coltii încã din minutul 2, dar Constantin a blocat centrarea lui Ilijoski. Nicusor Stanciu (6) si Adailton (10, 15) amenintã poarta lui Felgueiras si toatã lumea astepta golul. Oaspetii, bine asezati în teren de Sumudicã joacã cu ardoare si închid bine culoarele. Vasluienii prind o zi slabã, multe pase gresite, preluãri largi si suturi aiurea. Cea mai mare ocazie a Vasluiului din apare abia în minutul 42, Wesley din sase metri trimite mult peste poartã, dupã cornerul lui Adailton. Când toti asteptau sã meargã la cabine, brasovenii dau lovitura în prelungirile primei reprize, Ilijoski scapã de marcaj si râmâne singur cu Borjan, îi paseazã lui Buga, care deschide scorul. Partea secundã începe surprinzãtor fãrã Sânmãrtean, care a avut una dintre cele mai slabe reprize de când se aflã la Vaslui, însã fãrã el nimeni nu a avut curajul sã paseze decisiv sau sã ia actiuni personale. La debut, Jaime Braganca nu a strãlucit si nu a fost util echipei. Vasluienii dominã, dar ocaziile le au “stegarii”, Ilijoski (46, 55), Dias (54) nu-l pot învinge pe Borjan, singurul jucãtor caruia Inacio nu are nimic sã-i reproseze. Singura ocazie a “galben-verzilor” în partea secundã a apartinut lui Stanciu (80), însã sutul acestui este apãrat de portarul oaspetilor. Se terminã 0-1, iar vasluienii rateazã o ocazie uriasã de a reintra în cursa pentru câstigarea campionatului. În etapa urmãtoare, duminicã, 25 martie, bãietii lui Inacio au un meci de foc în Stefan cel Mare, împotriva lui Dinamo, acolo unde trebuie sã demonstreze cã rezultatul jocului de ieri a fost un simplu accident.

Stanciu: “Am fost prea euforici”

Team-managerului Vasluiului, Daniel Stanciu spune cã “galben-verzii” nu au putut câstiga deoarece au intrat în jocul Brasovului. “Am pierdut trei puncte si sansa de a ajunge la cinci puncte de primul loc. Am intrat în jocul Brasovului, un Brasov defensiv care s-a apãrat cu sapte jucãtori. Am avut nesansã si lipsã de luciditate. Probabil programul încãrcat ne-a jucat feste. Nu am reusit sã lucrãm la mentalitatea jucãtorilor care au rãmas euforici dupã cele patru victorii consecutive. Sper sã ne revenim pânã la meciul cu Dinamo.”, a pus Daniel Stanciu

Sumudicã: “Îmi pare rãu pentru Porumboiu”

Marius Sumudicã continuã seria rezultatelor pozitive împotriva Vasluiului. La finalul jocului, Sumudicã s-a arãtat extrem de încântat de ce au realizat jucãtorii sãi, însã îi pare rãu pentru Adrian Porumboiu si pentru ceea ce face la Vaslui. “Îmi pare rãu pentru Adrian Porumboiu, pentru cã investeste foarte mult la Vaslui. Chiar ziceam înaintea meciului cã dacã va câstiga împotriva noastrã are sanse mari sã ia titlu. Mereu plec bucuros de la Vaslui, azi nu mã asteptam sã câstig, dar am câstigat. Echipele cu sanse la titlu ar fi primele cinci clasate”, a declarat Marius Sumudicã.