20.2 C

Învinsi în ultimele secunde

CSM Vaslui – Dobrogea Sud Constanta   32-33 (17-18)

ESEC PE FINAL… CSM Vaslui a fost învinsã de Dobrogea Sud Constanta, cu scorul de 32-33 (17-18), ieri, la Bucuresti, în ultimul meci al vasluienilor din aceastã editie de campionat. Cele douã formatii au oferit o partidã extrem de echilibratã, iar constãntenii s-au impus dupã un gol marcat în ultimele secunde de joc.

CSM Vaslui a jucat de la egal la egal cu Dobrogea Sud Constanta si a fost la un pas de a încheia sezonul cu un rezultat pozitiv. Echipa pregãtitã de Alin Bondar a avut, însã, ceva probleme în prima reprizã, atunci când dupã ce a condus cu 1-0 si 5-4, dobrogenii au revenit si s-au distantat la 9-5 si 15-8. Finalul primei reprize a apartinut handbalistilor vasluieni si de la 8-15, în minutul 22, s-a ajuns la 17-17, în minutul 30. Cu câteva secunde înainte de finalul reprizei, Andrei George a înscris, iar Dobrogea Sud a intrat la vestiare cu un avans de un singur gol, 18-17. În a doua reprizã s-a mers cap la cap, cu câteva momente în care Dobrogea Sud a încercat desprinderea pe tabela de marcaj (22-26, 28-31). În ultimul minut, la scorul de 32-32, Constanta a ratat o loviturã de la 7 metri, dar handbalistii vasluieni nu au reusit sã se desprindã, ratând inexplicabil. Cei care aveau sã înscrie au fost tot dobrogenii, prin Daniel Susanu, cu câteva secunde înainte de finalul partidei. S-a terminat 32-33, iar Vasluiul încheie sezonul pe locul 10 în Liga Zimbrilor, cu 34 de puncte.