21 C

JOC MODEST, REZULTAT ECHITABIL

Evolutii oscilante

INCONSTANTÃ… FC Vaslui îsi continuã seria evolutiilor oscilante în aceastã editie de campionat. Dupã ce în etapa trecutã a umilit pe CFR Cluj (4-0), Vasluiul a revenit la jocul haotic si lipsit de idei. FC Vaslui a smuls o remizã în prelungiri, datoritã golului marcat de Caue.

“Galben-verzii” au început jocul de la Medias cu o singurã modificare în primul unsprezece, suspendatul Temwanjera fiind înlocuit cu Buhãescu. Prima reprizã a fost una anostã, fãrã mari ocazii de gol, “galben-verzii” fiind de nerecunoscut fatã de meciul precedent cu CFR Cluj. Singurele actiuni notabile din prima parte s-au derulat în minutele 12 si 43, când Buhãescu si Sânmãrtean au fost foarte aproape de a deschide scorul. De cealaltã parte, mediesenii au pãrut o echipã ambitioasã si în acelati timp modestã, departe de acea formatie care elimina pe Mainz din cupele europene în urmã cu douã sezoane. Gazdele au avut o posesie superioarã si s-au apãrat bine, însã nu prea au contat în atac. Repriza secundã a fost ceva mai animatã, mai ales cã Gaz Metan a reusit sã deschidã scorul destul de repede. Nuno Viveiros (54) a comis hent în careu, iar Robertson, la debutul sãu la Medias a deschis scorul. Meciul a fost marcat de eliminarea controversatã a lui Viveiros, care a vãzut galben, desi s-a vãzut clar cã nu a avut intentie sã loveascã mingea cu mâna. Surprinzãtor, în inferioritate numericã Vasluiul a început sã joace mai bine, dar Antal (65), Caue (72) si Sânmãrtean (75) nu au reusit sã-l învingã pe Plesca. Cu cinci minute înainte de final, Antal a ratat o ocazie imensã, dupã ce a trimis mingea în barã din sase metri! În momentul în care Hategan se pregãtea sã fluiere finalul întâlnirii, Caue a marcat golul egalizator, dupã un sut frumos de la 18 metri. În cele din urmã, Vasluiul scoate un punct, dupã o partidã în care au sters cu buretele evolutie perfectã din meciul cu CFR Cluj.

Dulca: “Este frustrant cã am fost egalati în ultima secundã”

“Am fãcut un joc foarte bun, am dominat Vasluiul, o echipã cu jucãtori experimentati. M-am bucurat cã jucãtorii mei au evoluat cu dãruire, cã ne-am creat ocazii, cã am dominat Vasluiul net, mai ales în prima reprizã, dar eliminarea lui Llullaku ne-a costat. Este frustrant sã primesti gol în ultima secundã. Eu stiu cum lucrez la echipã, ce fac, deci îmi fac datoria în continuare. Voi discuta cu cei din conducere si dacã nu mã mai vor sã-mi spunã. Eu stiu cã vreau sã-mi duc contractul pânã la capãt, mai ales cã am demonstrat cã putem avea un viitor bun cu câteva achizitii. Sã nu uitati cã nu m-am putut baza pe Bawab, convocat la nationalã si nici pe Todea si Markovic, ambii accidentati”, a declarat Cristi Dulca.