17.1 C

Jose Cozma, hattrick de senzatie în meciul cu Bacãu

Liga 3

ÎN GRAFIC… Husana Husi, victorie importantã în cursa pentru play-off-ul Ligii 3. Fotbalistii antrenati de Florin Croitoru au învins cu scorul de 3-0 (1-0) pe CSM Bacãu, gratie hattrick-ului marcat de pustiul Jose Cozma.

ACS Husana Husi a fãcut un meci mare si a deschis scorul dupã numai cinci minute, tânãrul Jose Cozma trimitând dintr-o pozitie bunã pe lângã portarul bãcãuan. Asezati bine în teren, husenii nu au lãsat spatii cãtre propria poartã, iar ocaziile au apãrut tot la poarta oaspetilor. Bãietii lui Florin Croitoru puteau închide meciul din prima reprizã, dar nu au luat cele mai bune solutii în fata portii. Repriza secundã a fost controlatã aproape în totalitate de fotbalistii huseni, Jose Cozma a trimis mingea în barã, în minutul 48, dar si-a luat revansa în minutele 63 si 66, când a dus scorul la 3-0. Husenii i-au dedicat victoria antrenorului Florin Croitoru, cel care si-a aniversat, miercuri, ziua de nastere. În urma acestui succes, Husiul acumuleazã 18 puncte si se apropie la un singur punct de locurile de play-off. Dacã Dante Botosani (30 de puncte) si Foresta Suceava (26 de puncte) sunt ca si calificate în play-off, husenii se vor lupta pentru ultimele douã locuri cu Bucovina Rãdãuti (21 de puncte), Ceahlãul Piatra-Neamt (19 puncte), Stiinta Miroslava (19 puncte) si Somuz Fãlticeni (19 puncte). În etapa urmãtoare, Husana joacã, la Vaslui, cu Sporting Juniorul, în derby-ul judetului.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Dante Botosani      13      9        3        1        19-6             30

2        Foresta Suceava     13      8        2        3        20-15  26

3        Bucovina Rãdãuti13         6        3        4        16-17  21

4        Ceahlãul                13      5        4        4        19-11  19

5        Stiinta Miroslava    13      5        4        4        15-13  19

6        Somuz Fãlticeni     13      5        4        4        14-16  19

7        Husana Husi          13      5        3        5        12-13  18

8        Sporting Vaslui      13      3        4        6        14-15  13

9        CSM Bacãu   13      3        3        7        12-20  12