16.8 C

Juniorii vasluieni, calificati la turneul semifinal

REUSITÃ… Handbalul vasluian continuã sã obtinã rezultate bune la nivelul juniorilor. Echipa de juniori I a Liceului cu Program Sportiv Vaslui s-a calificat la turneul semifinal, dupã ce a învins în ultima etapã, în deplasare, pe LPS Botosani, scor 32-30 (18-12).

S-au încheiat meciurile din seria A a Campionatului National de handbal masculin, juniori I, la care a participat si echipa Liceului cu Program Sportiv Vaslui pregãtitã de Liviu Gugles. În ultima etapã a seriilor, vasluienii aveau nevoie de o victorie pe terenul ultimei clasate, LPS Botosani, pentru a obtine calificarea la turneul semifinal. Trupa pregãtitã de Liviu Gugles a început perfect partida si dupã 30 de minute conduceau la o diferentã de sase goluri (18-12). În repriza secundã, juniorii vasluieni au oprit motoarele, iar acest lucru era sã-i coste calificarea. În cele din urmã, LPS Vaslui s-a impus cu 32-30 si s-a calificat la turneul semifinal, care se va disputa în luna aprilie, locatia urmând sã fie stabilitã de oficialii Federatiei Române de Handbal. Vasluienii au reusit o performantã neasteptatã, dacã tinem cont cã la finalul turului se aflau pe ultima pozitie a clasamentului.