17.2 C

Juniorii vasluieni, tot mai aproape de calificare

ÎN GRAFIC… LPS Vaslui U19 face un pas important spre calificarea în fazele superioare ale Campionatului Național de fotbal. Juniorii antrenați de Gabriel Pană au câștigat cu 1-0 la Iași, cu FC City Iași, și sunt ca și calificați în etapa următoare.

Golul victoriei a fost reușit de mijlocașul David Arhire, în repriza secundă. În clasament, vasluienii sunt pe primul loc în play-off, cu 35 de puncte, cu șapte puncte peste Pajura Huși U19. Victorie extrem de importantă și pentru juniorii hușeni, care au trecut cu 5-2 de Juniorul Suceava, pe teren propriu. În urma acestui rezultat, Pajura își consolidează poziția secundă, cu 28 de puncte, și are șanse mari să obțină calificarea în faza următoare. Pentru echipa antrenată de Marian Tătaru au punctat Daniel Cordoneanu (2), David Avram (2) și Răzvan Răpceanu. În play-off-ul Campionatului Național U17, LPS Vaslui a câștigat, în deplasare, cu FC City Iași, scor 3-2, după ce la pauză au condus cu 2-0. În clasament, vasluienii rămân pe loc de calificare, pe locul 2, cu 33 de puncte. Tot la U17, dar în play-out, Pajura Huși a fost învinsă, acasă, de Juniorul Suceava, scor 1-3.