Klaus Iohannis a discutat cu președintele Azerbaidjanului despre diversificarea surselor de gaze naturale și electricitate
Președintele Klaus Iohannis a discutat cu omologul său azer, Ilham Aliev, despre „creșterea securității energetice prin diversificarea surselor de gaze naturale și electricitate”.
„Discuție telefonică foarte bună cu președintele Azerbaidjanului Ilham Aliev privind întărirea și extinderea Parteneriatului Strategic România – Azerbaidjan în toate domeniile de cooperare, în contextul în care sărbătorim 30 de ani de relații diplomatice.
Am discutat cu președintele Ilham Aliev consolidarea cooperării noastre energetice pentru a mări securitatea energetică prin diversificarea surselor de gaze naturale și electricitate. Am mulțumit președintelui Ilham Aliev pentru deschiderea sa în susținerea eforturilor noastre în aceste domenii”, a transmis, printr-un mesaj pe Twitter, președintele Klaus Iohannis…https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/klaus-iohannis-a-discutat-cu-presedintele-azerbaidjanului-despre-diversificarea-surselor-de-gaze-naturale-si-electricitate-1872581