17.6 C

LA UNII VOINTÃ, LA ALTII NEPUTINTÃ

VASLUIUL NU MAI BATE PE NIMENI… Când te lupti pentru un loc în cupele europene si vrei sã câstigi neapãrat împotriva unei echipe modeste, trebuie sã-ti arãti intentiile si sã pui pericol pe poarta adversã. Însã, fotbalistii Vasluiului au pãrut fãrã vlagã, storsi de putere si fãrã inspiratie în faza de constructie si faza de atac. Vasluienii au practicat un joc modest si fãrã orizont, în fata unui adversar care si-a jucat bine sansa.

Concordia Chiajna si FC Vaslui s-au întâlnit asearã, într-un adevãrat duel al rãnitilor. “Galben-verzii” cu o singurã victorie în acest an, în timp ce elevii lui “Iliesta” nu au mai câstigat din noiembrie 2012. Cele douã echipe nu s-au trezit din letargie nici asearã, iar prima reprizã a fost una sãracã în faze de poartã. Un plus, pentru gazde, care au avut initiativa si au încercat mai mult. De partea cealaltã, Vasluiul a avut un început slab de meci, Sânmãrtean si compania nereusind sã tragã decât de trei ori la poarta lui Nitã. Prima ocazie a apãrut în minutul 13, când Sânmãrtean a centrat perfect pentru Stanciu, însã lovitura sa de cap a fost scoasã de sub barã. Cea de-a doua ocazia a “galben-verzilor” a adus si golul, Antal a trimis puternic, Nitã a respins în fatã, iar Buhãescu a înscris din apropiere. Dupã gol, Vasluiul a jucat ceva mai bine si Stanciu (30) putea face 2-0, dar în prima fazã Nitã, dupã care fundasii Concordiei au respins suturile decarului vasluian. De partea cealaltã, Chiajna a dominat si a avut posesie mai bunã, însã fãrã a-si crea prea multe oportunitãti de a înscrie, mai ales cã primul sut pe poartã a venit abia în minutul 42! Gazdele nu au reusit sã profite nici de erorile din defensiva Vasluiului, Wellington fãcându-se de râs, dupã ce Varela i-a oferit cadou o minge. În repriza secundã, vasluienii s-au comportat la fel, fãrã vlagã, cu un joc lent si previzibil, numai cã de data aceastã nu au mai primit cadouri din partea gazdelor. Concordia a revenit de la cabine mai motivatã, iar curajul jucãtorilor lui Ilie Stan a fost rãsplãtit în minutul 58, când Wellington a scãpat singur si l-a învins pe Cerniauskas. Mai mult, Concordia a cãutat victoria, în timp ce “galben-verzii” au fãcut multe greseli, pierzând multe mingi foarte usor. Chiar si asa, Vasluiul putea învinge, dar Antal (72) si Caue (84), au irosit douã ocazii mari! Dupã acest joc, Vasluiul acumuleazã 42 de puncte si rãmâne pe locul sase în clasament, dar cu sanse mici de a mai prinde un loc de Europa League.