5.6 C

LECTIE DE FOTBAL (FC Gârceni 0-6 Otelul II Galati) (foto)

FC Gârceni – Otelul II Galati 0-6

SET, MECI!… FC Gârceni a visat frumos si a sperat cã poate merge în turul urmãtor, unde ar fi întâlnit o echipã din Liga a II-a, însã, ieri, tinerii jucãtorii ai Otelului, le-au oferit o adevãratã lectie de fotbal. Meciul a fost controlat de la un capãt la celãlalt de “satelitul” campioanei, singura sperantã a Gârceniului a fost aceea de a reveni în joc, la 2-0, atunci când Apetrei a trimis pe lângã dintr-o pozitie foarte bunã. Chiar si asa, Gârceniul a realizat o performantã frumoasã, ajungând în faza a III-a a competitiei, dupã ce a eliminat douã echipe din Liga a III-a, Aerostar Bacãu respectiv CSM Pascani.

Gârceniul a început timid, iar presiunea unei posibile calificãri a apãsat enorm pe umerii bãietilor lui Scutelnicu. Încurajati de peste 100 de spectatori, Soldan si compania au încercat sã desfacã apãrarea gãlãtenilor si sã dea lovitura încã din start. Dar cum socoteala de acasã nu se potriveste cu cea din târg, gãlãtenii sunt cei care reusesc deschiderea scorului, în chiar minutul cinci al întâlnirii, atunci când Iacob, adus acum o sãptãmânã de la Victoria Brãnesti, înscrie dupã o gresealã a portarului Bargan. Oamenii lui Scutelnicu sunt buimãciti, iar atacurile initiate de acestia nu au nicio finalitate. Prima reprizã a fost ceva mai tensionatã, din neputintã, jucãtorii Gârceniul s-au luat de centralul partidei, însã la apelul primarului Mircia Scutelnicu si dupã încã douã goluri încasate, acestia s-au mai linistit. Pauza nu a adus nimic, decât gesticulãrile, usor disperate ale unor jucãtori, care trebuie sã-si vadã mai mult de jocul lor, decât de cel al coechipierilor. A doua parte a avut acelasi istoric, gãlãtenii au mai marcat de trei ori, în timp ce Gârceniul s-a chinuit sã înscrie mãcar golul de onoare. Una peste alta, Otelul obtine o victorie categoricã si eliminã Gârceniul, care în ciuda rezultatului de ieri a reusit în acest an douã victorii frumoase cu Aerostar si CSM Pascani. La final, gãlãtenii i-au evidentiat pe Oltea si Apetrei si s-au arãtat surprinsi de faptul cã jucãtorii Gârceniului au rezistat fizic pânã în ultimul minut de joc. De apreciat au fost si cei peste 100 de spectatori, care în ciuda rezultatului si-au sustinut echipa pânã la final. Mai în glumã, mai în serios, unii dintre ei le cereau gãlãtenilor sã o lase mai moale.

Fãrã sprijin de la AJF

Nici mãcar un reprezentant al Asociatiei Judetene de Fotbal Vaslui nu a fost prezent la cele trei jocuri disputate de FC Gârceni în Cupa României. Nu întelegem atitudinea forului judetean, mai ales cã Gârceniul reprezenta Liga a IV-a Vaslui, competitie organizatã de AJF. Dacã mai punem la socotealã cã la Iasi, la meciul de baraj sustinut de FCM Husi au fost prezenti în numãr mare putem spune cã oficialii AJF au anumite simpatii în rândul echipelor din “judeteanã”.

Scutelnicu: “Ne-a învins o echipã foarte bunã”

Primarul comunei Gârceni, Mircia Scutelnicu recunoaste superioritatea gãlãtenilor si spune cã au obtinut o victorie meritatã. Chiar dacã nu a reusit calificarea, primarul se declarã multumit de ceea ce au realizat jucãtorii sãi în Cupa României. “Rezultatul e putin cam dur, însã trebuie sã fim realisti, am întâlnit o echipã foarte bunã. Eu sunt multumit de ceea ce am realizat. Am învins douã echipe din Liga a III-a, în conditiile în care noi ne adunãm doar în ziua jocului, în timp ce ei cu asta se ocupã. Poate dacã nu am fi primit gol asa devreme, alta ar fi fost soarta meciului”, a declarat Mircia Scutelnicu.