17.9 C

Lorena Ostase, cea mai bunã marcatoare a nationalei

ÎN FORMÃ… România a fost învinsã de Norvegia, scor 20-28, în ultimul meci din faza grupelor preliminare de la Campionatul European de handbal feminin, dar obtine calificarea în grupele principale. Vasluianca Lorena Ostase (23 de ani) a fost cea mai bunã marcatoare a României, cu sase reusite.

O nouã evolutie bunã a pivotului Lorena Ostase. Vasluianca a fost cea mai bunã marcatoare a României în partida cu Norvegia, scor 20-28. S-a remarcat încã din primele minute ale partidei, când a înscris trei din primele cinci goluri ale României. Relatia Neagu-Ostase a functionat foarte bine, Cristina Neagu servind pivotul de la CSM Slatina cu pase excelente. „Suntem bucuroase pentru modul cum am jucat, am arãtatun joc bun, am crezut în noi. Nu stiu ce s-a întâmplat în ultimele 10 minute, avem multe de învãtat din acest joc. Cu sigurantã vom arãta bine în Main Round, avem încredere. Mã bucur cã am reusit un joc bun defensiv, portarii au reusit un meci extraordinar, trebuie sã avem încredere în noi, pentru cã putem.”, a spus Lorena Ostase. Chiar dacã a pierdut, echipa antrenatã de Bogdan Burcea a avut o prestatie bunã, scandinavele reusind sã se desprindã în ultimele 15 minute. România: Ostase (6 goluri), Buceschi (4), Neagu (4), L. Popa (3), Laslo (2) si Iuganu (1). România merge în grupa principalã de pe locul trei, alãturi de Norvegia si Germania, însã „tricolorele” vor avea zero puncte.