16.8 C
24-apr.-2024

LPS Vaslui, locul 2 la “Brasov Indoor Cup”

Juniori

FINALISTI… Vasluiul trãieste prin juniori. Grupa 2008 a Liceului cu Program Sportiv Vaslui s-a clasat pe locul doi la turneul international “Brasov Indoor Cup”. În finalã, LPS Vaslui a fost învinsã de Ilie Oanã 2 Bucuresti, scor 2-4, dupã douã goluri încasate în ultimele minute ale partidei.

În faza grupelor, LPS Vaslui a obtinut trei victorii si un rezultat de egalitate, 6-0 cu Juniorul Brasov, 5-0 cu Regal Atletico de Bucuresti, 6-0 cu Brasov (negru) si 4-4 cu Ilie Oanã 2 Bucuresti. Calificatã de pe locul doi din grupã, echipa pregãtitã de Amarandei Alexandru si Amarandei Ciprian a întâlnit în sferturile de finalã pe Ilie Oanã 1 Bucuresti, echipã pe care au învins-o cu 5-2. Pustii vasluieni au continuat evolutia bunã si în semifinale, acolo unde au trecut de ACS Tâmpa Brasov, scor 2-0. În ultimul act al competitiei, vasluienii au dat peste Ilie Oanã 2 Bucuresti, echipã cu care a remizat în grupe, scor 4-4. Meciul a fost echilibrat cu rãsturnãri de scor, finala fiind decisã în ultimele minute ale partidei. Dupã 0-2, Vasluiul a revenit pe tabelã (2-2), fiind la un pas de a trimite meciul la loviturile de departajare. Din pãcate, pe final, bucurestenii au înscris de douã ori, iar vasluienii s-au multumit cu locul doi la prima lor aparitie la un turneu de anvergurã. “A fost un turneu reusit, pe care cu putin noroc am fi putut sã-l câstigãm. Multumesc pãrintilor, directoarei LPS Vaslui, Luminita Vârlan si sponsorului S.C Plantagro” a declarat Ciprian Amarandei. Lotul de jucãtori: Podoleanu Ianis (cel mai bun jucãtor al turneului), Rosu Sebastian, Amarandei Stefan, Adãscãlitei Matei, Amarinei Denis, Nechifor Stefan, Acatrinei David, Lungu Luca, Bozian Alex, Huhurez Claudiu, Maxim Alexandru (nãscut în 2009) si Amarandei David, cel mai tânãr jucãtor al turneului, nãscut în 2010. Antrenori: Amarandei Alexandru si Amarandei Ciprian.

Rezultate neasteptate la celelalte categorii de vârstã

La categoria 2006, Vasluiul a fost reprezentat de Sporting Viitorul Vaslui, echipã care a terminat pe locul 27. În ultimul joc, pentru locurile 27-28, echipa pregãtitã de Cristi Vartolomei a învins FC Benta Brasov cu scorul de 5-2. La categoria 2004, Comstar Vaslui a încheiat competitia pe locul 18 din 47 de echipe, dupã douã victorii, douã rezultate de egalitate si o înfrângere. Chiar dacã au fost neînvinsi în faza grupelor, vasluienii au terminat pe locul doi si nu au obtinut calificarea în optimile de finalã. De partea cealaltã, LPS Vaslui s-a clasat pe locul 26.