25.6 C
16-apr.-2024

LPS Vaslui U17 iese cu fruntea sus din Cupa României

ÎNVINȘI… Visul frumos al juniorilor U17 de la LPS Vaslui s-a spulberat: echipa antrenată de Mihai Tătaru a fost învinsă, în deplasare, de FC Bacău, scor 2-4, și a părăsit Cupa României Național U17 în faza sferturilor de finală.

Juniorii U17 de la LPS Vaslui și-au luat la revedere de la ediția 2022-2023 a Cupei României Național U17, după eșecul suferit în fața celor de la FC Bacău, scor 2-4. FC Bacău, una dintre cele mai puternice academii de fotbal din zona Moldovei, a condus cu 2-0, dar echipa antrenată de Mihai Tătaru a revenit și a egalat prin golurile reușite de Balaur și Mihălcianu. Calificarea a atârnat de un fir de ață, totul fiind decis pe final de meci. Băcăuanii au punctat pentru 3-2 în minutul 77, pentru ca în ultimele minute de joc să mai înscrie o dată, pe contraatac. S-a terminat 4-2, dar Vasluiul a dat o replică foarte bună celor de la Bacău, echipă la care evoluează cei mai buni jucători născuți în anul 2006 din zona Moldovei. LPS Vaslui a ajuns în faza sferturilor de finală după ce a trecut de Pajura Huși (4-1, etapa eliminatorie 1), FC City Iași (3-1, șaisprezecimi) și Ceahlăul Piatra-Neamț (3-0, optimi). “Avem doi ani de când ne-am adunat în formula asta și nu pot decât să fiu mulțumit de evoluția noastră în Cupa României, dar și în campionat. Am ieșit cu fruntea sus, fiind învinși cu greu de un adversar care ar fi trebuit să evolueze în Liga Elitelor. Ne-au lipsit trei titulari, suspendați, dar chiar și așa le-am pus probleme mari”, ne-a declarat Mihai Tătaru, antrenorul echipei LPS Vaslui U17.