17.1 C

Mai greu decât o aratã scorul (VIDEO)

Bradu Borca – Sporting Juniorul Vaslui  0-2 (0-1)

SUCCES… Sporting Juniorul Vaslui se întoarce pentru prima datã în acest campionat cu trei puncte din deplasare. Fotbalistii vasluieni s-au impus cu 2-0 pe terenul echipei Bradu Borca si a dovedit cã îsi meritã statutul de divizionarã „C”. „Galben-verzii” au deschis scorul dupã o fazã superbã, finalizatã de Vali Hagiu, cel de-al doilea gol fiind reusit de Robert Rusu, în repriza secundã.

Sporting Juniorul Vaslui îsi confirmã forma bunã si învinge Bradu Borca, scor 2-0 (1-0), într-un meci contând pentru etapa a patra a Ligii 3, Seria 1. Jocul nici nu începuse bine, cã s-a si rupt. În minutul 8, Vali Hagiu a deschis scorul dupã o fazã superbã a „galben-verzilor”. Vasluienii au combinat dintr-o singurã atingere, iar Hagiu a trimis pe lângã portarul advers. Chiar dacã s-a impus cu 2-0, Vasluiul a avut un meci greu la Târgu Neamt, acolo unde îsi disputã meciurile de acasã formatia din comuna Borca. Gazdele, cu Marius Onofras în atac, si-au creat câteva ocazii mari de gol, dar s-au lovit de un portar în formã sau au trimis peste poartã. La Bradu Borca au evoluat si trei fosti jucãtori ai echipei CSM Vaslui, Bogdan Botezatu, Andrei Sãritanu si Vlãdut Dudãu. Cel de-al doilea gol al Vasluiului a fost marcat în repriza secundã de Robert Rusu, dupã o pasã primitã de la June. Dupã patru runde, trupa lui Cornel Cracea se aflã pe locul 4, cu 6 puncte, iar în runda urmãtoare va da piept cu Dante Botosani, într-un meci revansã dupã înfrângerea suferitã la barajul de promovare în Liga 3.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Husana Husi          4        4        0        0        10-0             12

2        Somuz Fãlticeni     4        4        0        0        8-2               12

3        Stiinta Miroslava    4        3        0        1        9-4               9

4        Sporting Vaslui      4        2        0        2        4-3               6

5        Ceahlãul                4        2        0        2        4-5               6

6        Bucovina Rãdãuti   2        1        0        1        3-2               3

7        Foresta Suceava     3        1        0        2        4-5               3

8        Bradu Borca 4        1        0        3        3-10             3

9        CSM Pascani 3        0        0        3        0-6               0

10      Dante Botosani      4        0        0        4        2-10             0

Sursã video: Religia Sportului