10.2 C
23-apr.-2024

Matematic, adio play-off pentru Sporting Vaslui

REMIZÃ… CS Sporting Juniorul Vaslui a ratat calificarea în play-off-ul Ligii 3, dupã ce a remizat cu Ceahlãul Piatra-Neamt, 0-0. Echipa antrenatã de Costel Ilie n-a fost în stare sã ia toate cele trei puncte din meciul cu Ceahlãul, chiar dacã a jucat în ultimele 15 minute în superioritate numericã.

Meciul disputat pe „Municipalul” din Vaslui a început energic, dar fãrã ca vreuna dintre echipe sã îsi punã cu adevãrat în pericol adversarii. Abia spre jumãtatea reprizei au apãrut si ocaziile. Oaspetii au ratat douã ocazii mari, iar Vasluiul a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. În repriza secundã, cele douã formatii si-au alternat perioadele de dominare, cu un plus pentru oaspeti. Desi au avut un om în plus în ultimul sfert de orã, vasluienii nu au reusit sã fie cu adevãrat periculosi în fata portii adverse. Jocul slab fãcut de linia de mijloc le-a permis oaspetilor sã aibã douã ocazii importante. Dupã cele douã ocazii, vasluienii au pãrut multumiti cu remiza, chiar dacã erau constienti cã îi scoate din cursa pentru „careul de asi”. S-a terminat 0-0, iar Vasluiul rãmâne pe locul 7, cu 21 de puncte. În ultima etapã a sezonului regular, Sporting joacã, în deplasare, cu „lanterna rosie” CSM Pascani.