6.4 C
18-apr.-2024

Meci cu de toate

“JUDEȚEANĂ”… Rapid Brodoc a câștigat meciul cu FC Gârceni, scor 3-1, la Vaslui, în etapa a II-a a Ligii 4. A fost un duel tensionat, iar “centralul” Răzvan Negară a eliminat doi jucători ai Gârceniului, dar și pe antrenorul lor, Cristi Bejan. În celălalt meci al rundei, CSM Vaslui a învins FC Vulturești, scor 3-1.

Din păcate, meciul dintre Rapid Brodoc și FC 2007 Gârceni a fost plin de evenimente: nervi, intrări dure, faze controversate, ratări și goluri frumoase. “Alb-vișinii” au deschis scorul prin Andrei Covăcel, cu un voleu superb de la 16 metri. “Centralul” Răzvan Negară a arătat nu mai puțin de trei cartonașe roșii celor de la Gârceni. Primul trimis la vestiare a fost Sorin Costandache, în urma unui fault dur asupra lui Negrescu. Egalitatea numerică putea fi stabilită câteva minute mai târziu, când unul dintre jucătorii Gârceniului a fost lovit cu piciorul în cap de Buruiană, dar arbitrul ia o decizie greșită și îi acordă doar cartonaș galben. FC Gârceni avea însă să rămână din nou în inferioritate numerică. Deja avertizat pentru o intrare dură la Miron, Eugen Lavric l-a lovit cu palma pe Covăcel, iar arbitrul i-a arătat al doilea galben și l-a eliminat. De această dată, decizia a fost cât se poate de corectă. A urmat o fază rar întâlnită pe terenurile de fotbal. Portarul Brodocului, Bogdan Iacob, s-a accidentat la un duel aerian și a căzut la pământ, mingea a ajuns la coechiperul său Miron, dar acesta nu trimite mingea în afara terenului, iar Bogdan Ignat recuperează și șutează de la peste 60 de metri și aduce egalarea, cu doi oameni în minus! Până la pauză, Rapid reușește să înscrie pentru 2 la 1, prin Rareș Stan, după un șut de la 16 metri. În repriza secundă, Brodocul a mai înscris o dată, prin Miron, iar antrenorul Gârceniului a fost eliminat pentru proteste. La final, oficialii Gârceniului au acuzat dur arbitrajul lui Negară, spunând că a condus jocul într-o singură direcție. Poate că Răzvan Negară, dar și Cosmin Vițelaru, nu ar fi trebuit delegați la acest meci, în condițiile în care Negară a arbitrat Gârceniul și în partida cu FC Vulturești, în care “centralul” a avut un schimb de replici cu antrenorul Cristi Bejan, iar Vițelaru este coleg de muncă cu mai mulți jucători ai Brodocului. În etapa următoare, duminică, 25 aprilie, la Vetrișoaia, CSM Vaslui înfruntă Rapid Brodoc, iar Viitorul Vetrișoaia dă piept cu FC Vulturești.