10.7 C

Meci dramatic, victorie la ultima fazã a meciului

Liga a IV-a

ECHILIBRAT… Derby-ul dintre FC Gârceni si FC 2002 Vaslui, jucat sâmbãtã, în etapa a IX-a din seria Nord a Ligii a IV-a, s-a încheiat cu victoria campioanei, scor 3-2. Partida a fost decisã la ultima fazã a meciului, când Gohoreanu a adus toate cele trei puncte pentru echipa primarului Mircia Scutelnicu.

Prima reprizã a fost destul de echilibratã si cu destule ocazii la cele douã porti. Gazdele au preferat un joc de luptã cu mingi lungi, în timp ce “galben-verzii” au încercat sã punã mingea jos. Chiar dacã Vasluiul a condus cu 1-0, pânã la pauzã Gârceniul a întors rezultatul din cauza unor greseli în defensiva oaspetilor. Repriza secundã a fost dominatã de vasluieni, care au restabilit egalitatea în minutul 55 si au fost foarte aproape de a obtine victoria. Desi au avut un om în plus în ultimele 15 minute, vasluienii s-au vãzut învinsi la ultima fazã a meciului, dupã ce Gohoreanu a înscris cu capul dupã o centrare perfectã trimisã de Vulpe. În urma acestui rezultat, FC Gârceni urcã pe locul doi, la egalitate de puncte cu FC 2002 Vaslui, dar cu un golaveraj mai bun. În runda urmãtoare, Gârceniul joacã la Negresti, în vreme ce “galben-verzii” primesc vizita celor de la SC 2000 Lipovãt. Tot în etapa a IX-a, Atletico Vaslui a învins cu 8-0 pe Inter Sport Vaslui, în timp ce Smart Negresti a câstigat la Bãlteni, 5-1 cu echipa primarului Relu Brasoveanu.