7.4 C

Micile gimnaste de la CSS Bârlad au urcat pe podium la Constanta

Gimnasticã

PE PODIUM… Douã medalii de aur si una de argint pentru CSS Bârlad la editia din acest an a Campionatului National de Gimnasticã pe Echipe, Junioare 1 si 2. Medaliile de aur au fost cucerite de Amalia Puflea si Florina Tricã, în timp ce echipa de junioare II, Nivel 4, a cucerit medalia de argint.

Gimnastele Clubului Sportiv Scolar Bârlad, pregãtite de antrenorii Liviu Iordache, Ana Maria Iordache, Paula Fotache, George Crupenschi si Sebastian Panaite, au participat la Campionatul National de Gimnasticã pe echipe – Junioare 1 si 2 de la Constanta. Amalia Puflea a urcat pe cea mai înaltã treaptã a podiumului la Junioare 1, Nivel 6 (14-15 ani). Din luna octombrie a anului trecut, Amalia face parte din Centrul National Olimpic de Pregãtire a Junioarelor Deva. La categoria Junioare 2, Nivel 3 (11 ani), Florina Tricã s-a impus cu un punctaj de 50.400, pe locurile doi si trei clasându-se douã sportive de la Steaua Bucuresti si SCM Bacãu. La categoria Junioare II, Nivel 4 (12 ani), echipa CSS Bârlad, formatã din Anastasia Balaur, Andra Donose si Ioana Bãlan, a cucerit medalia de argint. Editia din acest an a Campionatului National s-a desfãsurat la Constanta si a adunat la start 86 de gimnaste de la 13 cluburi din tarã. CSS Bârlad s-a luptat pentru medalii cu CSA Steaua Bucuresti, CSM Arad, SCM Bacãu, CS Dinamo Bucuresti, CSM Onesti, Petrolul Ploiesti, CSS Focsani, CSS 1 Constanta, Farul Constanta, LPS Cetate Deva, CSS Viitorul Cluj si CSM Cluj.