9.6 C
23-apr.-2024

Mirela Lavric a urcat pe podium la Balcaniada din Turcia

REUSITÃ… Nicio competitie fãrã medalie! Dupã argintul cucerit la Campionatului National de atletism de la Cluj, atleta Mirela Lavric (30 de ani) a cucerit medalia de bronz cu stafeta 4×400 metri a României la Campionatul Balcanic de stafete din Turcia.

Stafeta mixtã 4×400 metri, formatã din Mirela Lavric, Adina Cîrciogel, Cristian Nica si Constantin Andonii s-a clasat pe locul trei la editia a IV-a a Campionatului Balcanic de stafete, cucerind medaliile de bronz. Competitia s-a desfãsurat în orasul Erzurum din Turcia. Aceasta este a doua medalie cuceritã de Mirela Lavric (CSM Vaslui) în aceastã lunã, dupã ce la Cluj a devenit vicecampioanã nationalã în proba de 400 de metri. Sportiva nãscutã la Pungesti a trecut a doua linia de sosire, cu timpul 55.07, în spatele Sandei Belgyan, care a încheiat cursa în 53,67 secunde. La Balcaniada de stafete din Turcia, atletii români au mai cucerit douã medalii de bronz, prin stafeta masculinã 4×100 metri, formatã din Petre Rezmives, Marian Tãnase, Daniel Budin si Marius Tone, si stafeta masculinã de 4×400 metri, formatã din Ionut Olteanu, Denis Dobricã, Sorin Ionescu si Constantin Andonii.