20.6 C

MODESTI, DAR ÎNVINGÃTORI

Stiinta Bucuresti-HC Vaslui 28-38 (18-19)

JOC SLAB… HC Vaslui a câstigat partida din deplasare, cu Stiinta Bucuresti, scor 38-28 (19-18). Elevii lui Liviu Gugles au fãcut o primã reprizã modestã, însã dupã pauzã si-au revenit si au câstigat la o diferentã de zece goluri. În ultima etapã a Diviziei A, vasluienii înfruntã, în deplasare, pe Universitatea Galati.

Vasluiul continuã seria rezultatelor pozitive si dupã jocul din etapa a XXIV-a a Diviziei A. Handbalistii vasluieni s-au deplasat la Bucuresti, unde au înfruntat ocupanta locului zece, Stiinta Bucuresti. Calificati deja la barajul de promovare în Liga Nationalã, Soare si compania au avut o primã reprizã slabã, cu foarte multe greseli, mai ales în faza de apãrare. Chiar si asa, la pauzã au intrat în avantaj, scor 19-18. Dupã pauzã, mustrati de antrenori, vasluienii au jucat mai bine si s-au impus în fata Stiintei, 38-28. La finalul partidei, antrenorul Vasluiului, Liviu Gugles s-a arãtat nemultumit de evolutia jucãtorilor sãi, mai ales în prima reprizã a jocului de la Bucuresti. Acesta spune cã elevii sãi au tratat cu superficialitatea, cu multe erori în faza de apãrare. “Nu sunt multumit de evolutia jucãtorilor mei. Au tratat cu superficialitate jocul, cu multe greseli în faza de apãrare. Sperãm sã mai sustinem o serie de partide amicale, cu adversari tari, fiindcã alta e mobilizarea echipei noastre în fata unor echipe cu jucãtori cu experientã de primã ligã”, a declarat Liviu Gugles.Pentru HC Vaslui au marcat: Barac (7 goluri), Caciuc si Tucaliuc (câte sase), Petraru (5), Musteatã (4), Soare (4), Anton si Volocariu (câte douã), Ragea, Moldovanu si Bãhnãreanu (câte un gol). Celelalte jocuri ale etapei a XXIV-a vor avea loc duminicã. Ultima partidã a vasluienilor în Divizia A va avea loc pe 13 mai, când se vor deplasa la Galati, pentru jocul cu Universitatea.