4.8 C
19-apr.-2024

N-am mai vãzut scenariul ãsta?

FCM Târgu Mures – FC Vaslui 2-3

COPIE LA INDIGO… Dupã thrillerul de la Galati din sferturile Cupei României, în care Vasluiul a învins cu 3-2, dupã ce a condus cu 2-0 si a fost egalatã si FCM Târgu Mures – FC Vaslui a avut o desfãsurare identicã. “Galben-verzii” au condus cu 2-0 prin golurile lui Wesley si Temwanjera, gazdele au revenit si au egalat, însã Wesley salveazã din nou Vasluiului. FC Vaslui e la trei puncte de primul loc si luptã în continuare pentru câstigarea campionatului.

Fãrã Milanov, suspendat, Augusto Inacio l-a trimis pe Papp în banda dreaptã, în timp ce Farkas a fãcut cuplu cu Constantin în centrul defensivei, în vreme ce locul lui Adailton a fost luat de Yero Bello. Vasluiul a început în fortã. Bello (4) a dat startul si a trimis în barã dintr-o pozitie mai mult decât perfectã. L-a urmat, Temwanjera (5) care a centrat în fata portii, însã Wesley nu a mai ajuns mingea. “Galben-verzii” continuã sã atace si golul vine repede. Lucian Sânmãrtean paseazã genial pentru Wesley (11), iar brazilianul deschide scorul dupã un sut pe sub Albut. Gazdele echilibreazã partida, însã fãrã sã-si creeze mari ocazii de poartã. suturile muresenilor fiind blocate de defensiva vasluianã. Vasluienii îsi fac meciul usor si mai înscriu odatã. Acelasi Sânmãrtean trimite o pasã perfectã pentru Wesley, care nu reuseste sã-l învingã din nou pe Albut, mingea ajunge la Temwanjera, care înscrie cu un sut în fortã de la 25 de metri. Bãietii lui Sabãu nu renuntã si reusesc sã înscrie înainte de pauzã prin Apostu, dupã mai multe erori în defensiva Vasluiului. De la cabine, Ilyes si compania ies mult mai motivati si pun stãpânire pe joc. Apostu poate restabili egalitatea, însã mingea trimisã cu capul trece peste poarta lui Borjan. Gazdele reusesc sã egaleze douã minute mai târziu cu ajutorul lui Farkas care a reluat în propria poartã mingea centratã de Homei. E 2-2 si la fel ca în partida de la Galati, din sferturile Cupei României, “galben-verzii” nu renuntã si continuã forcingul pentru a obtine victoria. Temwanjera (70), Farkas (72) nu-l pot învinge pe Albut, din situatii favorabile. Inacio mutã inspirat, îl scoate pe Bello si îl trimite în teren pe Stanciu, care face faza golului izbãvitor marcat de Wesley, dupã ce Temwanjera nu a reusit sã-l învingã pe Albut din sase metri. Chiar dacã muresenii au dominat, acestia nu si-au mai creat decât doar o singurã ocazie, în chiar ultima fazã a meciului, când sutul lui Bus e blocat de Paito. FC Vaslui învinge dupã un meci nebun si rãmâne în cursa pentru câstigarea campionatului. Urmeazã duelul de luni, împotriva celor de la Gaz Metan Medias.

Sabãu: “Era mai echitabil un 3-3”

Antrenorul lui FCM Târgu Mures, Ovidiu Sabãu considerã cã rezultatul jocului de ieri nu este echitabil, deoarece echipa sa a avut mai multe ocazii de a înscrie decât FC Vaslui. “Cred cã mai echitabil era un 3-3. Ei au avut patru faze si au marcat de trei ori. FC Vaslui a arãtat foarte putin, au fãcut un joc modest. Este o echipã normalã ca si celelalte, dar Wesley a fãcut diferenta la ei. Dupã pãrerea mea, Wesley este cel mai valoros jucãtor din România. Wesley este pentru Vaslui cum era Hagi pentru nationalã”, a declarat Ovidiu Sabãu.