9.9 C

Nu ne-au dat nicio sansã

CSM Bucuresti – HC Vaslui 27-24 (13-10)

MAI BUNI…HC Vaslui s-a descurcat onorabil în primul meci din prima fazã a play-off-ului, pe care l-a pierdut cu 27-24. Elevii lui Sandu Iacob nu au avut nicio sansã în fata vicecampioanei din sezonul trecut, care ne-a condus tot timpul la cel putin douã goluri diferentã. S-au remarcat Bogdan Pralea cu interventiile si golgheterul campionatului, Gabriel Bujor, care si în partida de ieri a fost principalul marcator al echipei. Pentru gruparea vasluianã urmeazã meciul doi cu CSM Bucuresti, care se va disputa sâmbãtã, în Polivalenta din Vaslui.

HC Vaslui a avut o evolutie bunã spre foarte bunã în primul meci din play-off si probabil ar fi putut emite mai multe pretentii dacã n-ar fi avut un debut catastrofal de partidã. „Tigrii” ne-au luat ca din oalã încã din primul minut al meciului, înscriind goluri dupã goluri. Nãuciti de startul fulminant al gazdelor, vasluienii rateazã în primele 5 minute un contraatac simplu si douã lovituri de la 7 m. Abia în minutul 6 izbutim si noi primul gol, prin Cãlin Hagiu, care transformã o loviturã de pedeapsã (4-1). Pe fondul unui joc dezordonat al echipei vasluiene, vicecampioana tureazã si mai tare motoarele iar pânã în minutul 9 mãreste ecartul la 5 goluri, scor 6-1. Din minutul 14 echipa antrenatã de Sandu Iacob începe sã se dezamorteascã, ba chiar sã contribuie la spectacolul handbalistic, înscriind din aeriene si pase date pe la spate. Ne apropiem la 7-5 de gazde, însã experienta jucãtorilor grupãrii din capitalã îsi spune cuvântul, iar CSM mentine un ecart confortabil pentru pauzã, scor 13-10. Repriza a doua debuteazã tot cu „tigrii” la timonã. Vasluiul a avut însã în meciul de ieri un jucãtor fantastic, în persoana lui Gabriel Bujor, care de multe ori a lãsat impresia cã se luptã de unul singur cu vicecampioana. Extrema vasluianã a fost si ieri principalul marcator al echipei, înscriind din toate pozitiile posibile si imposibile. Dar cu un jucãtor-doi nu poti sã te impui în fata medaliatei cu argint în sezonul trecut. Nu ne rãmâne decât sã sperãm cã în meciul doi, care se va juca sâmbãtã în Polivalenta din localitate, HC Vaslui va practica un joc mai închegat, mai imprevizibil în atac pentru cã se poate. CSM Bucuresti, cu toate vedetele pe care le are, a pãrut si ieri o echipã care poate fi bãtutã.