19.7 C

O grămadă de medalii pentru juniorii vasluieni la Campionatele Naționale de taekwon-do ITF

MEDALIAȚI… Salbă de medalii pentru juniorii vasluieni la Campionatele Naționale de taekwon-do ITF pentru juniori 2 și 3 de la Târgu-Mureș. C.S “Liga de Est” Vaslui s-a întors cu 24 de medalii, iar C.S “Sulsa” Vaslui a câștigat 4 medalii.

“Liga de Est” Vaslui a terminat pe locul 5 în clasamentul general pe cluburi, după un total de 24 de medalii obținute la Naționalele de la Târgu-Mureș. Pe primul loc s-au clasat Karina Paula Bojoagă, trei medalii de aur la individualtull, luptă 50 kg și tehnici speciale, dar și cu echipa de tull, 6-12 ani, formată din Karina Bojoagă, Ana Barbu, Alexia Buzuliuc, Teodora Radu și Andra Ioana Zurba. Au mai luat aur și echipele de tull, junioare 2 (Sara Miruna Bogdan, Ștefania Eliza Filip, Teodora Gherghe, Ingrid Ștefania Lăcătușu Onu, Mara Teodora Mercaș și Alexia Zurba) și echipa de tehnici speciale, masculin, juniori 2 (Alexandru Ignat, Fabrizio Ciobotaru, Marius Sandu, Horia Volocaru, Denis Ungureanu și Ștefan Silistru). Medaliile de argint au fost cucerit de Ștefania Eliza Filip, Luca Hăisan, Florin Ciobotaru, la individual, și echipele de luptă – feminin J2, tehnici speciale J2 și luptă tradițională J2 – mixt. Din cele 12 medalii de bronz, 10 au fost câștigate la individual și două pe echipe – tull – J2 și J3 – masculin.

“Sulsa” Vaslui, două medalii de aur și două de bronz

Juniorii de la C.S “Sulsa” Vaslui s-au întors cu patru medalii de la Campionatele Naționale de taekwon-do ITF pentru juniori 2 și 3, de la Târgu-Mureș. Sportivii pregătiți de Marius Ionicescu au obținut două medalii de aur și două de bronz. Teodor Stupu (tull, juniori 2, – 5-1 grup) și Andrei Mocanu (tull, juniori 2 – 9-6 grup) au devenit campioni naționali, în timp ce Alessandro Țuchendrea (luptă, juniori 2, plus 65 kg) și Cosmin Panainte (luptă, juniori 2 – 45 kg) au obținut medaliile de bronz.