19.7 C

O nouã medalie pentru atletismul juvenil vasluian

Atletism

PE PODIUM… Atleta Miruna Alexandra Hatmanu, legitimatã la LPS Vaslui, a cucerit medalia de argint la Cupa „1 Decembrie” de la Bacãu. Sportiva pregãtitã de profesoara Doina Cretu s-a remarcat în proba de 400 de metri, junioare 3, unde a terminat cursa pe locul secund cu timpul 66,09.

La sfârsitul sãptãmânii trecute, la Bacãu, a avut loc o nouã editie a Cupei „1 Decembrie”, concurs de atletism în salã rezervat juniorilor. Printre laureatii concursului de la Bacãu s-a aflat si vasluianca Miruna Hatmanu, pregãtitã de profesoara Doina Cretu. Atleta legitimatã la LPS Vaslui a terminat pe locul doi în proba de 400 de metri (Junioare 3), cucerind medalia de argint. Foarte aproape de o clasare pe podium a fost si Emanuela Ababei, atletã care a terminat pe locul 4 proba de 60 metri (Junioare 1). La sãritura în lungime (J3), Alexandru Sorea s-a clasat pe locul 5, în timp ce Cristian Costea a terminat pe pozitia a 7-a. Tot la Juniori 3, dar în proba de 60 metri, Alexandru Sorea a încheiat pe locul 6, în timp ce Costea s-a situat pe locul 7. La concursul de la Bacãu, delegatia Liceului cu Program Sportiv Vaslui a fost condusã de profesorii Dragos Hãulicã si Doina Cretu. Cupa 1 Decembrie de la Bacãu a fost organizatã de Asociatia Judeteanã de Atletism Bacãu si Directia Judeteanã pentru Tineret si Sport Bacãu, cu respectarea tututor regulilor sanitare impuse de organizarea unei competitii.