20.6 C

O nouă performanță pentru LPS Vaslui U19

FĂRĂ PROBLEME… LPS Vaslui U19 confirmă așteptările și se califică, pentru al doilea sezon consecutiv, în optimile de finală ale Campionatului Național de fotbal – U19.

FĂRĂ EMOȚII… LPS Vaslui a obținut calificarea matematică în optimile de finală ale Campionatului Național de fotbal – U19 după victoria clară cu Juniorul Suceava, scor 2-0 (2-0), din etapa a 5-a a play-off-ului. Pentru al doilea an consecutiv, trupa pregătită de Gabriel Pană se află printre cele mai bune 16 echipe din țară la această categorie de vârstă.

Dacă anul trecut LPS-iștii s-au calificat cu mari emoții, în ultima rundă, în acest sezon au obținut “biletele” cu cinci etape înainte de finalul play-off-ului. Vasluienii au 41 de puncte și se află pe primul loc în clasamentul Seriei 1, fiind urmați de Pajura Huși (29 de puncte), cu șanse să obțină calificarea de pe locul doi, și LPS Roman (24 de puncte). În etapa de la finalul săptămânii trecute, prima din acest an, juniorii vasluieni au câștigat pe terenul celor de la Juniorul Suceava, scor 2-0, datorită golurilor reușite de Emilian Florea și Florin Nistor. La Huși, juniorii pregătiți de Marian Tătaru au remizat, scor 0-0, cu Ceahlăul Piatra-Neamț. În etapa viitoare, LPS Vaslui joacă, în deplasare, cu LPS Roman, iar Hușiul va înfrunta, pe teren propriu, City Iași. în competiția rezervată juniorilor U17, LPS Vaslui a învins cu scorul de 7-1, în deplasare, pe LPS Suceava. În clasament, echipa antrenată de Mihai Tătaru se află pe locul doi, cu 39 de puncte, având șanse mari să obțină calificarea în optimi.