20.6 C

O nouã victorie categoricã

HC Buzãu – HC Vaslui 29-46 (15-29)

FÃRÃ PROBLEME… HC Vaslui a obtinut ieri, o nouã victorie, în fata formatiei HC Buzãu, scor 46-29 (29-15) si rãmâne pe primul loc în seria A a Diviziei A la handbal masculin. Leonard Bibirig a început meciul cu echipa standard, iar în minutul 22, la scorul de 23-9 pentru Vaslui a schimbat liniile.

Antrenorii Vasluiului, Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma au hotãrât sã foloseascã si jucãtorii care au evoluat mai putin în acest sezon. Nu au fost probleme mari nici în prima reprizã, pe care handbalistii vasluieni au câstigat-o la o diferentã de 14 goluri (29-15), si nici în cea de-a doua reprizã. Buzoienii s-au descurcat foarte greu în ofensivã, iar vasluienii au taxat cu regularitate pe contraatac. De asemenea, Vasluiului i-a mers bine si jocul pozitional, în cele din urmã reusind sã se impunã cu scorul 46-29. În urma acestui rezultat, HC Vaslui acumuleazã 60 de puncte si rãmâne pe primul loc în clasament, datoritã golaverajul mai bun. Elevii pregãtiti de Leonard Bibirig mai au la dispozitie zece zile pânã la marele meci cu CSM Cãlãrasi, perioadã în care vor încerca sã-si punã la punct jocul, astfel încât sã obtinã victoria pe terenul principalei contracandidate la lupta pentru primul loc în seria I.