10 C

OF, CE CHIN!

Meci interzis cardiacilor

GREU TARE… FC Vaslui a trãit periculos asearã la Târgu-Jiu, acolo unde au primit o replicã puternicã din partea Pandurilor. Fotbalistii lui Augusto Inacio s-au impus cu scorul de 2-1, dupã ce la pauzã rezultatul era de 1-0 pentru gazde. Petre Grigoras a vrut sã îsi scoatã echipa de pe teren, la faza la care centralul Robert Dumitru a acordat penalty dupã un contact între Cardoso si Bello.

Vasluiul nu a mai arãtat forta si prospetimea din jocul cu Gaz Metan Medias si a dat impresia, la Târgu-Jiu, cã este o echipã afectatã de programul infernal din aceast final de campionat. Fãrã douã piese grele în primul unsprezece, “galben-verzii” au fost luati prin surprindere de motivarea si dãruirea oltenilor. Elevii lui Petre Grigoras au rupt terenul si au dat tot timpul impresia cã sunt plãtiti de o contracandidatã la titlu a Vasluiului. Lipsiti de orice griji în acest final de campionat, cei de la Pandurii, dincolo de jocul bun pe care l-au practicat, au pus în permanentã presiune pe centralul Robert Dumitru. Faza care i-a readus în joc pe vasluieni a stârnit isterie în tabãra gezdelor. Penalty-ul acordat corect la duelul dintre Cardoso si Bello l-a fãcut pe Grigoras sã le cearã elevilor sãi sã pãrãseascã terenul. Protestele au durat doar cinci minute, dupã care Wesley a restabilit egalitatea. A venit un nou moment decisiv al jocului, atunci când gorjenii puteau face 2-1, dar Marius Constantin a riscat si a faultat în posturã de ultim apãrãtor. Eliminarea i-a motivat si mai mult pe fotbalistii lui Augusto Inacio, care au întors soarta meciului în doar câteva minute. Paul Papp a fost eroul finalului de joc, prin golul decisiv înscris în ultimele minute ale partidei. Marius Constantin va lipsi în urmãtoarele douã etape, ca urmare a cartonasului rosu primit în minutul 82.