12.4 C

Oltenestiul, în sfârsit norocoasã

PRIMUL PUNCT…A trebuit sã vinã etapa a IX-a pentru ca Podgoria Oltenesti sã scape de obsedantul zero la capitolul puncte în ierarhie. Trupa lui Liviu Maxim a remizat acasã, scor 2-2, cu Flacãra Murgeni, obtinând astfel primul punct din actuala editie de campionat. A fost runda în care favoritele s-au impus, Fãlciul, Husiul si Bârladul reusind sã-si adjudece toate punctele puse în joc.

Etapa cu numãrul 9 din seria sud a campionatului judetean de fotbal a adus primul punct pentru echipa pregãtitã de Liviu Maxim, Podgoria Oltenesti. Ocupantã a penultimului loc în clasament, Podgoria s-a autodepãsit sâmbãtã, remizând cu Flacãra Murgeni, scor 2-2. Nu la fel de bine au mers lucrurile în tabãra celor de la Vitis Suletea, care, dupã 3 victorii consecutive, n-au mai reusit evolutiile bune si pe terenul celor de la Bârlad. Dupã o primã reprizã destul de echilibratã din punct de vedere valoric si foarte sãracã în ocazii de gol, Viitorul devine echipa mai artãgoasã în partea a doua a jocului, atitudine cu care reuseste sã-si adjudece toate cele trei puncte, scorul la finalul meciului fiind 2-1 pentru gazde. O victorie care ajutã trupa antrenatã de Florin Bularda sã rãmânã aproape de liderul clasamentului, Juventus Fãlciu. „Bãtrâna Doamnã” îsi continuã marsul triumfal în campionatul judetean, dupã o nouã victorie pe terenul Zorleniului, scor 2-1. Cea mai spectaculoasã confruntare a etapei s-a disputat la Banca, acolo unde echipa din localitate a primit vizita Pajurei Husi. Echipa antrenatã de Adi Racovitã avea nevoie de victorie pentru a rãmâne în trena fruntaselor ierarhiei, ceea ce s-a si întâmplat, scorul la finalul celor 90 de minute fiind 8-2 pentru formatia oaspete.