6.4 C
18-apr.-2024

Pajura Husi, locul patru la Brasov Junior’s Cup

Juniori

VIITORUL SUNÃ BINE… În perioada 9-14 august, Brasovul a fost gazda celei de-a patra editii a Brasov Junior’s Cup. La aceastã competitie clubul privat de fotbal Pajura Husi a participat cu o singurã echipã, la categoria de vârstã sub 15 ani. Spre deosebire de editia precedentã, atunci când s-au clasat pe locul zece, de aceastã datã, elevii lui Marian Tãtaru au obtinut un bine meritat loc patru.

În faza grupelor, Pajura a trecut de FC Brasov (3-2), GSIB Mangalia (12-1), dar si de campioana din acest an, Cautis Steaua Sudului Bucuresti (2-0). În ultima partidã din faza grupelor, fiind deja calificati, husenii au remizat, 1-1 cu Sport Team Bucuresti. În sferturi, Husul a dat piept cu Academia de Fotbal Goran Pandev din Macedonia, formatie pe care au învins-o cu 3-1. Ajunsi în semifinale pustii huseni au dat piept cu Scoala de Fotbal “Constantin Dumitrescu” Pitesti si au fost la un pas de marea finalã, însã s-au vãzut egalati în ultimele minute ale jocului (2-2). Pitestenii au învins la loviturile de departajare, iar Pajura s-a multumit cu finala micã, pe care au pierdut-o, fãrã drept de apel, 0-4 în fata englezilor de la West Bromwich Albion. La aceastã categorie de vârstã, portarul Pajurei, Stefan Chiscã a fost declarat cel mai bun portar, în timp ce atacantul Alexandru Tudoran a primit premiul pentru golgeterul competitiei, cu zece goluri marcate. “Puteam obtine mai mult, însã am avut si ghinion. În semifinale, am fost egalati în ultimele douã minute si apoi am pierdut la loviturile de departajare. Asta e. Eu sunt foarte multumit de ceea ce s-a realizat. Pe lângã locul patru, la Under 15, avem si golgeterul competitiei, Alexandru Tudoran, dar si cel mai bun portar, Stefan Chiscã. Tin sã multumesc tuturor celor care ne-au sprijinit”, a declarat Marian Tãtaru.