10.4 C

Pajura Husi s-a impus în derby

Etapa a XI-a a seriei Sud a adus multe surprize iubitorilor de fotbal din judet. Unul dintre rezultatele mai putin anticipate ale rundei s-a înregistrat la Banca, acolo unde echipa din localitate a dispus de mult mai bine cotata Foresta Zorleni cu 3-0.

Nu a fost singurul meci în care favorita a clacat. La fel s-a întâmplat si la Stãnilesti, acolo unde una dintre echipele ce se luptã pentru play-off, Multim Perieni, s-a recunoscut învinsã de Olimpia, scor 2-0. Din cauza intemperiilor, meciul de la Murgeni dintre echipa din localitate si Vitis Suletea nu s-a mai disputat, fiind programat într-o altã zi. Cel mai asteptat si spectaculos meci al zilei s-a jucat la Bârlad, între ocupantele locului doi, Viitorul, respectiv trei, Pajura Husi. Din postura de outsiderã, trupa lui Adi Racovitã a reusit sã furnizeze surpriza, plecând de la Bârlad cu toate punctele, scor final 3-1.”A fost, cu sigurantã, cel mai frumos meci al turului. Faze de poartã, nivel de joc de divizia C spre B, spectatori foarte multi, peste asteptãrile noastre. Jocul a început mai greoi pentru noi, probabil si din cauza lipsei de pregãtire din ultimele zile, dar ne-am revenit pe parcurs. Am reusit sã înscriem primii, Bârladul ne-a egalat, însã pânã la pauzã am preluat din nou avantajul. A urmat o a doua reprizã, cu un joc ceva mai prudent din partea noastrã. Am dus scorul la 3-1, iar din acel moment, am fãcut un pas în spate. A urmat o dominare a gazdelor însã, din fericire pentru noi, fãrã urmãri pe tabelã. Aceastã victorie este cadoul nostru, al jucãtorilor, pentru domnul antrenor, Adi Racovitã, care, dupã înfrângerea de la Fãlciu, si-a cam pierdut încrederea în noi. Ne bucurãm cã am reusit sã câstigãm.” ne-a declarat Vlad Tofan, mijlocasul ofensiv al celor de la Pajura Husi