5.6 C

Podgoria Oltenesti, cea mai bunã echipã din Liga a V-a

Podgoria Oltenesti – Vointa Stefan cel Mare 5-3 (3-0)

CAMPIONI… Desi promovatã în Liga a IV-a, Podgoria Oltenesti nu s-a culcat pe o ureche în meciul cu Vointa Stefan cel Mare si s-a impus mai clar decât o aratã scorul (5-3) în meciul decisiv pentru suprematia în Liga a V-a.

Cu avantajul terenului propriu, jucãtorii Podgoriei i-au luat tare pe elevii lui Bargan, încã din debutul partidei. Bãietii primarului Iorgu Sonea au tratat serios meciul si nu le-au dat nicio sansã celor de la Vointa Stefan cel Mare. Au dominat, au controlat jocul si au demonstrat cã sunt cea mai bunã echipã din Liga a V-a Vaslui, editia 2012-2013. Vointa a avut o primã reprizã de cosmar, scorul la pauzã fiind de 3-0 pentru Podgoria, dupã o primã reprizã foarte bunã a gazdelor. Chiar dacã în partea secundã au jucat mai bine, fotbalistii Vointei nu au mai putut întoarce rezultatul, iar Podgoria Oltenesti a reusit sã se impunã cu 5-3. În urma acestui rezultat, Podgoria Oltenesti primeste titlul de campioanã în Liga a V-a. Cele douã formatii au promovat în Liga a IV-a dupã ce au trecut de FC Lipovãt si Gloria Puiesti la barajul pentru promovarea în esalonul superior. Si în sezonul precedent, Vointa reusise promovarea în Liga a IV-a, însã oficialii echipei au preferat sã evolueze în Liga a V-a din cauza problemelor financiare. De partea cealaltã, Podgoria Oltenesti a reusit calificarea de pe primul loc în seria a II-a, dupã o luptã acerbã dusã umãr la umãr cu Gloria Puiesti si Iulius Bogdãnesti.