5.8 C

Povestea merge mai departe. Adversar de Liga 1 pentru huseni în 16-imile Cupei!

Husana Husi – CSM Focsani 1-0 (1-0)

CALIFICARE… Zi istoricã pentru fotbalul husean. Husana Husi s-a calificat în 16-imile Cupei României la fotbal, fazã în care va întâlni o echipã din Liga 1. Fotbalistii huseni au trecut în turul 4 de CSM Focsani cu 1-0, singurul gol fiind reusit de ghanezul Francis Agbleta. Finalul de meci a fost unul dramatic, dupã ce fundasul Tãcutanu a primit cartonasul rosu. Focsãnenii au primit penalty în minutul 90, însã lovitura de la 11 metri a fost apãratã de Bâlbã.

Miza meciului si-a pus amprenta asupra evolutiei celor douã echipe care au început destul de timid partida. Jucãtorii ambelor formatii au preferat sã se tatoneze reciproc. Fãrã cinci jucãtori de bazã, absenti din cauza coronavirusului, Husana nu a reusit în prima reprizã sã le punã probleme vrâncenilor decât prin Francis Agbleta. Ghanezul a trimis pe coltul scurt la prima ocazie, dar portarul oaspetilor a fost la post. Husenii deschid scorul în minutul 30, la o fazã încâlcitã în careu, dupã un corner de pe partea dreaptã. Francis Agbleta este omul potrivit la locul potrivit si deschide scorul: 1-0! Reactia focsãnenilor nu se lasã asteptatã si pânã la pauzã îsi creeazã douã ocazii mari de gol. Cea mai importantã a venit în ultimul minut al primului mitan, când atacantul oaspetilor a sutat la coltul scurt, dar mingea a lovit plasa lateralã. În repriza secundã, husenii au stat la cutie si au preferat sã surprindã pe contraatac prin Agbleta si, mai apoi, Solomon. Focsãnenii au dominat pe final, dar fãrã sã îsi creeze mari ocazii. Însã, finalul de meci a fost dramatic. În minutul 90, Tãcutanu faulteazã în careu si vede cartonasul rosu, iar Focsaniul putea trimite meciul în prelungiri. Portarul Husanei, Bâlbã, a ghicit coltul si a reusit sã respingã sutul, aducând o calificare istoricã pentru gruparea huseanã. În faza urmãtoare, Husana Husi va întâlni o echipã din Liga 1.